Yunanistan sınırında göçmenlere mermi, Nazilere dayak!

Ankara’nın Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenleri durdurmama kararı almasının ardından hareketlenen Türk-Yunan sınırından korkutucu görüntüler gelmeye devam ediyor. Yeni elde edilen görüntülere göre, Yunanistan polisi göçmenlere gaz bombasının yanı sıra otomatik tüfeklerle de ateş açıyor. Ancak bu manzaranın bir de diğer yüzü var. Son günlerde AB sınırını koruma bahanesiyle Meriç kıyılarına ve Yunan adalarına gelen Alman ve Avusturyalı Nazi gruplar, bugün kendilerini ‘anti-faşist’ olarak tanımlayan yerel kişiler tarafından dövüldü. Göçmenlere ve gazetecilere de saldıran Nazi gruplara mensup kişiler içerisinde yaralananlar olduğu ve bu gruplardaki kişilerin tamamının sınır dışı edileceği açıklandı.

Yunanistan, Avrupa’ya gitmek için sınırında bekleyen sığınmacıların üzerine otomatik tüfeklerle ateş edecek kadar acımasız yüzünü ortaya koyuyor. Yunan sınır güçlerinin sınırda bekleyen sığınmacılara makineli tüfekle ateş açtığı anlar görüntülere yansıdı.

Kara sınırında bekleyen sığınmacılar, Yunan sınır güçlerinin biber ve göz yaşartıcı gazlı sert müdahalesinin yanı sıra zaman zaman gerçek mermilerle yapılan atışlara da hedef oluyor.

Yunan sınır askerinin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu çok sayıda yaralananların yanı sıra hayatını kaybedenler de oluyor.

Yunan sınır güçlerinin sınırında bekleyen sığınmacılara makineli tüfekle ateş açtığı anlar görüntülendi. Tüfeğin üzerindeki termal kamera sistemi de dikkati çekti.

‘GÖÇMEN AVINA’ ÇIKAN NAZİLERE DAYAK 

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınır hattında bunlar yaşanırken, Ege’deki Yunan adalarında da bir süredir aşırı sağ dehşeti yaşanıyordu. 

Başta Midilli olmak üzere birçok Yunan adasına, AB sınırlarını koruma bahanesiyle Almanya ve Avusturya’dan gelen aşırı sağ gruplara mensup kişiler adaya çıkan göçmenlere saldırıyor, birçok göçmen sahilden ayrılamıyordu.

 Yunan basınında yer alan haberlere göre kendilerini ‘anti-faşist’ olarak tanımlayan bir grup Midilli sakini bugün Nazi gruplara saldırdı. Aşırı sağcı grupta yer alan birçok kişinin yaralandığı öğrenildi. Yaşanan gerilimin ardından Yunanistan hükümetinin Almanya ve Avusturya’dan ülkeye gelen Nazi gruplarını sınır dışı ettiği bildirildi.

Yunan hükümeti bir süredir gazetecilere ve göçmenlere saldıran aşırı sağcılara göz yummakla eleştiriliyordu.

HÜKÜMETİN GÖÇMEN POLİTİKASINA YOĞUN DESTEK

Öte yandan Yunanistan kamuoyunda Miçotakis hükümetinin göçmen politikasına desteğin oranı bir hayli yüksek. 

Pulse isimli şirket tarafından gerçekleştirilen ankete göre Yunanistan halkının yüzde 83’ü, sınır hattında yaşanan gelişmelerden dolayı ‘endişeli’ olduklarını söylerken, yüzde 62’lik bir bölüm kendini ’çok endişeli’ olarak tanımlıyor.

Ankete göre Yunanistan’ın yüzde 76’lık bir bölümü Miçotakis hükümetinin göçmen akınına karşı sınır hattında attığı adımların doğru yönde olduğuna inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.