YPG/PYD’ye mühimmat gönderen ABD’ye Erdoğan’dan tepki

Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik bir değerlendirme yapmak üzere kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörist gruplara araç, mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi manadan rahatsız etmektedir. Bunlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

“ABD ile müttefiklik ilişkimiz daha da perçinlenmiştir. Dostum Başkan Trump’la samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. Bu diyaloğu Trump’ın ülkemize yapacağı ziyaretle taçlandıracağımıza inanıyorum.

“TRUMP’LA MUTABAKATA VARDIK”

Türkiye bölgesinde yaşanan kriz ve çalkantılara rağmen istikrarını korumaktadır. İş yapma kolaylığı ve yatırımlar açısından da oldukça cazip bir ülkeyiz. 20 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacmi gerçek potansiyelimizin oldukça altındadır. Trump’la ticaret hacmimizin 100 milyar dolara çıkartılması konusunda mutabakata vardık.

“ABD’Lİ YATIRIMCIYA GEREKEN DESTEKLERİ VERMEYE HAZIRIZ”

Türkiye’de yatırım yapan, istihdam sağlayan ABD’li yatırımcılara büyük önem veriyoruz. Ülkemizde 1800’ün üzerinde ABD firması faaliyet gösteriyor. Biz daha fazla ABD firmasının ülkemizde yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Her ABD’li yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazırız.

Trump ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunu da gündeme aldık. İlgili bakanlarımız çalışmalara en kısa sürede başlayacaktır.

“DÖNEMİN EN GÖZDE YÜKSELEN EKONOMİLERİNDEN BİRİYİZ”

Türkiye bölgesinde önemli bir üretim ve lojistik üssüdür. Üretim ve lojistik üssü olarak Türkiye’nin değerlendirilmesi her iki ülkeye de imkanlar kazandıracaktır. Göstergeler bu yıl turist sayısında 50 milyonun üzerine çıkacağımızı ortaya koyuyor. Dinamik piyasa yapımızla önümüzdeki dönemin en gözde yükselen ekonomilerinden biriyiz. Tüm bu imkanlardan ABD’li yatırımcıların da istifade etmesini istiyoruz. Dünyanın farklı ülkelerinden 5 milyona yakın yabancıya ev sahipliği yapıyoruz.

“YPG MUHAKKAK TEHDİT UNSURU OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR”

Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını göğüslenmesi artık mümkün değildir. Trump’ın da dediği gibi Suriye’de DEAŞ yenilgiye uğratılmıştır. Suriyelilerin geri dönüşüne en büyük engel YPG gibi terör örgütleridir. Bu yapı muhakkak tehdit unsuru olmaktan çıkarılmalıdır. ABD ile Suriye’deki iş birliğimize büyük önem veriyoruz. Obama döneminde kendilerine teklifim şuydu; gelin güvenli bölgeyi kuralım.

“TERÖRİST GRUPLARA MÜHİMMAT GÖNDERİLMESİ BİZLERİ RAHATSIZ ETMEKTEDİR”

Bunu o dönemde gerçekleştiremedim. Sayın Trump da buna çok olumlu baktı. Hala bu güvenli bölge olayına olumlu yaklaştığını da ifade etti. Vakit kaybetmeden bunu halletmemiz lazım. Bu halledince terör örgütlerine karşı mücadelemiz de kolaylaşacak. Düzensiz göç noktasındaki sıkıntıyı aşmış olacağız. ABD’den beklentimiz terörle mücadelemizde ve sığınmacıların evlerine dönebilecekleri güvenli bölge çabasında yanımızda olmalarıdır. Bu terörist gruplara araç, mühimmat gönderilmesi bizleri ciddi manadan rahatsız etmektedir. Bunlar Türkiye’ye karşı kullanılıyor, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.