Yeni Delhi’de protestolar Müslüman katliamına dönüştü!

Hindistan’da, Pakistan, Afganistan ve Bangladeş’ten gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açan ancak aynı durumdaki Müslüman göçmenleri kapsam dışı bırakacak şekilde değiştirilen “Vatandaşlık Yasası”na karşı protestolar katliama dönüştü. Bugüne kadar 50 sivil hayatını kaybetti.

Hint basınındaki haberlere göre, başkent Yeni Delhi‘nin kuzeydoğu bölgelerinde 4 gündür devam eden gösterilerde, bir emniyet amiri ve istihbarat görevlisinin de aralarında bulunduğu 27 kişi yaşamını yitirdi.

Yetkililer, olaylarda 56’sı polis, en az 200 kişinin yaralandığını, hastaneye kaldırılan çok sayıda kişide kurşun yarası bulunduğunu aktardı.

Ülkede 2019 aralık ayında başlayan ve iki ayı aşkın süredir devam eden protestolarda ölen sivillerin sayısı 50’ye çıktı.

Şiddet olaylarıyla ilgili 100’ün üzerinde kişi de gözaltına alındı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Barış ve uyum ahlakımızın merkezindedir. Delhi’deki tüm erkek ve kız kardeşlerime barışı ve kardeşliği her zaman sürdürmeleri için çağrıda bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, İçişleri Bakanı Amit Şah’a, şiddetin yaşandığı bölgelere asker konuşlandırmaya çağırdı.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi’nin (INC) Başkanı Sonia Gandi de yaptığı açıklamada, Amit Şah’ın istifasını istedi. 

– BÖLGE HALKI POLİSİN NİYETİNDEN ŞÜPHELİ

Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, şiddetin yaşandığı bölgelere giderek, halkla görüştü. 

Görüşmede, ismi açıklanmayan kız öğrenci, Doval’a, olaylar karşısında devletten güçlü bir adım atmasını talep ederek, polisin görevini yapmadığını savundu.

 Doval, daha sonra yaptığı açıklamada, halkın “Delhi Polisi’nin kabiliyet ve niyetinden” şüphe duyduğunu ifade etti. 

Öte yandan, ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, başkentin kuzeydoğu bölgelerindeki şiddet olaylarına karşı ABD vatandaşlarından ihtiyatlı olmaları istendi.

– ŞİDDET OLAYLARI SOSYAL MEDYAYA YANSIDI

Sosyal medyaya düşen görüntülerde, Hindu milliyetçilerinden oluşan bir grubun protestolarda hayatını kaybeden bir kişinin cesedini sürüklediği görüldü.

Olayların yaşandığı Ashok Nagar bölgesinde de bir grup Hindu gösterici, bir caminin minaresine tırmandı.

Minarenin üzerine çıkan kişiler, hilali yerinden sökmeye çalışırken, çevredekilerin de yardımıyla minareye bayrak asılması ve zarar verilmesi üzerine alkış sesleri duyuldu.

Bazı görüntülerde, Müslüman ailelerin şiddetin yaşandığı bölgelerden eşyalarıyla birlikte taşındığı gözlemlendi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.