ÜLKELER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Suların altında kalması en olası ülke Maldivler. Küresel ısınma ile suların yükselmesi en çok Maldivler’i endişelendiriyor. Deniz seviyesinden sadece 1.8 metre yüksekte olan Maldiv halkı dünya üzerinde en alçak seviyeye yerleşim kurmuş.

MaldivlerTuru1

Nauru Nüfusunun %95′inin aşırı kilolu olması sebebiyle, küçük bir ada ülkesi olan Nauru dünyanın açık ara en şişman ülkesi. Obezitenin sebebi bizzat fast food yiyecek kültürünün ülkeye hızlı bir giriş yapması.

Nauru

Guam Guam’da doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan + yağ karşımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.

09

Falkland Adası üzerinde yaşayan 3.000 kişiye karşılık adada yaklaşık yarım milyon koyun bulunuyor. Adanın en büyük ticaret metasının yün olduğunu sanırız söylemeye gerek yok.

Falkland-Island

Mısır M.Ö. 3100 yılında elde ettiği egemenliği ile dünya üzerindeki ilk egemen devlettir.

giza-1024x584

Kanada 3 milyonun üzerindeki göl Kanada’nın %9′unu kaplamaktadır ve dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60′ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kanada-Dil-Okullari

Moğolistan dünya üzerinde insanın en az olduğu ülke. İnsanların en kalabalık olduğu Hong Kong’da bu oran 1.5 KM2 düşen kişi sayısı 340.000.

mogolistan-turkleri

Neredeyse tamamı balta girmemiş ormanlarla kaplı ülke Surinam. Topraklarının %91′i balta girmemiş ormanlarla kaplı Surinam’ın yarım milyonluk nüfusu ülkenin sahil kesimlerinde yaşamaktadır. Nüfusu %5′i, iç bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir.

amazonlar ormanları

Neredeyse hiç ağaç bulunmayan ülke Haiti. Surinam’ın aksine, skalanın öteki ucunda Haiti bulunur. Ormanları öylesine hunharca yok edilmiştir ki uydu görüntülerine baktığınızda Dominik Cumhuriyeti ile arasındaki sınırı çok rahat ayırt edebilirsiniz.

haiti dominik fark

Hapishanede en fazla insan bulunan ülke ABD. ABD’de hapiste bulunan 2.2 milyon kişi, dünya nüfusunun yaklaşık %4′ünü temsil ediyor. Bu oran dünyadaki toplam insan sayısının %25′ine denk geliyor. ABD’yi 1.5 milyon Çin, 870.000 ile Rusya izliyor.

abd-nin-prangali-kadin-mahkumlar-arizona-estrella-hapishanesi-kadin-mahkumlar-amerika-hapishane-kadin-1316612

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.