Türkiye tek yürek oldu! İstiklal Marşı’nı okudu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlığı kutlamaları kapsamında tüm 81 ilinde tüm evlerin balkonlarından İstiklal Marşı yükseldi. Saat 21.00 gösterdiğinde balkonlara ve pencerelere çıkan vatandaşlar gür sesle İstiklal Marşı’nı okumasının ardından alkış tufanı kopt

23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İstiklal Marşı coşkusu Türkiye’nin 81 ilinde, evlerin balkonlarında, pencerelerinde yaşandı. Binlerce çocuk İstiklal Marşı’nı balkonlardan gür bir sesle okudu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘HEP BİRLİKTE OKUYACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında “Bugün TRT’ye gönderdikleri videolarla 23 Nisan coşkusunu evlerimizde yaşatan 171 bin yavrumuza ve bu müstesna bayramın armağan edildiği tüm çocuklarımıza şükranlarımı sunuyorum. Çocuklar unutmayın, 21.00’de evlerimizin balkonundan hep birlikte İstiklâl Marşı’mızı okuyacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

İSTİKLAL MARŞI’NIN OKUNMASININ ARDINDAN ALKIŞ TUFANI KOPTU

Bu gece saat 21.00’de Türkiye’nin 81 ili ve ilçelerinde balkonlara ve pencerelere çıkan vatandaşlar tek ses, tek nefes oldu.  Vatandaşlar İstiklal Marşı’nı gür bir sesle söylemesinin ardından alkış tufanı koptu.  Bilindiği gibi İçişleri Bakanlığı koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta 23 Nisan saat 00.00’dan 26 Nisan saat gece yarısına kadar sokağa çıkma kısıtlaması kararı almıştı. 

BALKONLARDA YAKILIP SÖNDÜRÜLEN IŞIKLAR GECEYE RENK KATTI

Gerek koronavirüs önlemleri çerçevesinde sosyal mesafeye dikkat eden ve gerekse sokağa çıkmayan vatandaşlar balkon ve pencerelerden okuduğu İstiklal Marşı ile 23 Nisan Bayramı’na katkı sundu. Gece 21.00’de balkonlarda yakılan ışıklar geceye ve kutlamalara ayrı bir renk kattı. 

ATAKULE KIRMIZI-BEYAZ RENKLERLE AYDINLATILDI

Kentin simgelerinden Atakule, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılında kırmızı-beyaz renklerle aydınlatıldı. Saat 21.00’de İstiklal Marşı’nın notaları kuleye yansıtıldı.

Dünyanın yaşadığı zorlu günlere umut olması için UNICEF iş birliğiyle tüm dünya çocuklarını temsilen kule rengarenk ışıklandırıldı.

Öte yandan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Fransa’dan Türkiye’ye getirilen Türk vatandaşları da Esenboğa Havalimanı’nda İstiklal Marşı’nı okudu. Vatandaşlara, apronda görev yapan polisler ve THY’nin yer hizmetleri personeli de eşlik etti.

İSTANBUL

İstanbul’da da vatandaşlar ve çocuklar, saat 21.00’de balkonlarını ve pencerelerinin önlerini doldurdu.

En güzel kıyafetlerini giyerek ellerine ay yıldızlı bayraklarını alan çocuklar aileleriyle birlikte İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla seslendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.