“Türkiye için eksen değişikliği olacak”

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası törenle açıldı. Açılışta konuşan Bakan Albayrak, “Türkiye artık yenilenebilir enerjide teknoloji üretebilen bir ülke konumuna geldi” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, “Her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını engellemiş olacağız” şeklinde konuştu.

Kalyon Holding tarafından Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikanın açılış töreninde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak özetle şunları söyledi;

“Ekonomide başlattığımız katma değerli ve istihdama dayalı üretim modeli bir çınara dönüşmeye başladı. Türkiye artık yenilenebilir enerjide teknoloji üretebilen bir ülke konumuna geldi.

Teknolojinin her alanında değişimi başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz.”

Açılış sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Albayrak;

“Türkiye’de, güneş teknolojilerinde dünyanda hatırı sayılır ülkelerden biri olacak bir tesisin açılışını yaptık. Onur verici bir iş. Bakanlığımız döneminde başlayan bir proje. Bakan Dönmez’e de teşekkürlerimi iletiyorum. Yerli güneş paneli fabrikası bir eşiğin aşılması açısından tarihi bir iş. Bir sonraki adım enerji depolama olacak. İnşallah yakın gelecekte gerçekleştiğini göreceğiz. Cuma günü açıklanacak olan müjde ise Türkiye için eksen değişikliği olacak” şeklinde konuştu.

“HER YIL YAKLAŞIK 100 MİLYON DOLARLIK PANEL İTHALATINI ENGELLEMİŞ OLACAĞIZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de yaptığı konuşmada, “Her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını engellemiş olacağız. Elektrikte güneş enerjisinin payı yüzde 25 artacak. Geçen yıl 4,1 milyon hanenin elektriğini güneşten karşıladık” dedi.

1,4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye’nin ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikası Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 1400 kişiye istihdam sağlayacak.

Söz konusu fabrika, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikası olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.