Kabe’yi Ebabil kuşları tavaf etti….

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan 120’den fazla ülkede görülen koronavirüs sebebiyle Kabe’ye ziyaretlerin durdurulduğu anda Türk umrecinin çektiği video sosyal medyanın gündemine oturdu. Videoda Kabe’nin koronavirüs yüzünden ziyaretçilerin tavafına kapalı olduğu anlarda, üzerinde Ebabil kuşlarının tavaf ettiği görüntüler yer alıyordu. Bilindiği üzere Ebabil Kuşları’nın Kâbe’yi Ebrehe’nin ordusuna karşı koruduğu Kur’an-ı Kerim’deki Fil Suresi’nde geçiyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının kutsal mekanlarda yayılmasını engellemek için Suudi Arabistan yönetimi Kâbe’yi bir süre ziyaretlere kapattı. Dezenfekte çalışmalarının ardından Kâbe yeniden ziyarete açıldı.

Çok nadir olarak ziyaretlere kapatılan Kabe-i Şerif’in kapalı olduğu anlarda çok ilginç bir olay yaşandı.

Bir Türk umrecinin çektiği bu resimler ise görenlere duygu dolu anlar yaşattı. Görüntülerde Ebabil Kuşları’nın ziyarete kapalı olan Kâbe’yi tavaf ettiği yer alıyor.

Kur’an-ı Kerim’de yer alan Fil suresinde, Ebabil kuşlar anlatılıyor. Bu kuşlar Kâbe’yi yıkmak için gelen dönemin en acımasız ve İslam düşmanı Yemen Valisi Ebrehe’nin ordusuna karşı taşlarla savaşmıştı.

Kâbe’yi tavaf eden Ebabil Kuşları’nın görüntüsü Ebabil Kuşlarıyla Kâbe’nin nasıl koruduğunu yeniden akıllara getirmiş oldu.

Ebabil kuşu, kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavisli bir kuş türüdür. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Geceleri gören bir türdür.

Yalnızca üreme dönemlerinde yere inip, kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar.

Çıkardıkları sesler ve görüntüsüyle görenleri adeta büyülemektedir. Genellikle şehirlerde yaşayan bu kuş türü, kırlangıç kuşuyla benzediği için zaman zaman karıştırılmaktadır. Ebabil kuşu yaşam sürelerinin yüzde 90’ınını havada süzülerek geçirirler. Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır.

Türkiye’de ise bu türlerden 4 tanesi yaşamaktadır. Bu kuşlar göçmen kuşlar arasında yer almaktadır. Türkiye soğuk olduğu için kış aylarında Afrika’ya göçerler. İlkbaharın sonuna doğru da tekrar Türkiye’ye gelir. Ebabil kuşlarının ortalama ömür süreleri ise 27 yıldır. Yuvalarını kalabalık yerlere yapmazlar.

Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler.

Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir.

Ebabil kuşları Kuran-ı Kerim’de adı geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi’nde yer almaktadır.

Kuran-Kerim’de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır.

Bir yılda yaklaşık 200 bin km. uçar. Tek eşlidir. Eşler, biri ölene kadar çoğunlukla ayrılmazlar.

Türkiye’de ilkbaharda görülmeye başlar, sonbaharda güneye göç ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.