Trump: Ulusal çapta maske zorunluluğu gereksiz

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs önlemleri çerçevesinde ulusal çapta bir maske zorunluluğunu onaylamayacağını söyledi.

BD merkezli haber sitesi The Hill’in haberine göre ABD Başkanı Donald Trump, Fox News’te pazar günü yayınlanacak program için verdiği röportajda, maske takmanın gerekliliği ile ilgili, ”Ben buna inanmıyorum. Ulusal çapta maske takma zorunluğunu onaylamayacağım.” açıklamasını yaptı.

“SAĞLIKLI İNSANLARIN TAKMASI GEREKMEZ DENMİŞTİ”

İnsanların belirli bir özgürlüğe sahip olmalarını istediğini belirten ABD Başkanı, halk sağlığı yetkililerinin başlangıçta, sağlıklı bireylerin maske takmasına gerek olmadığı yönündeki açıklamalarına da değindi.

“HERKESİN MASKE TAKMASIYLA SALGIN ÖNLENEMEZ”

Sunucunun, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) 4 ila 6 hafta arasında herkesin maske takması halinde ülkedeki salgının kontrol altına alınabileceği yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine Trump, ”Bu açıklama ile aynı fikirde değilim.” şeklinde konuştu.

“BİRDEN ‘HERKES MASKE TAKMAK ZORUNDA’ DENİLİYOR”

Maske takmanın da sağlık açısından başka problemler oluşturabileceğine değinen Trump, ”Genel cerrahımız Dr. Fauci ve birçok kişi de ‘Maske takmayın.’ diyor. Ama birden ‘Herkes maske takmak zorunda.’ deniliyor.” ifadesine yer verdi.

CDC, BELİRTİ GÖSTERMEYENLER KONUSUNDA UYARMIŞTI

CDC nisan ayında belirti göstermeyen hastalardan virüs bulaşabileceğini, bunun için herkesin yüz maskesi kullanması gerektiğini açıklamıştı.

MASKE ŞARTINI EYALETLER BELİRLEYECEK

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows da 6 Temmuz’da, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde ulusal çapta maske takma zorunluluğu getirmeyeceklerini, bu kararı eyaletlerin vereceğini bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.