Su altındaki antik yoldan Çarpanak Adası’na ulaştılar

Van Gölü’ndeki dört büyük adadan biri olan Çarpanak Adası’na antik yoldan su altı yürüyüşü yapıldı.

Van merkez Tuşba Belediyesi, Van Gölü Aktivistleri Derneği ve Sualtı Arama Kurtarma Eğitim Derneği (AKEM) işbirliği ile tarihi Çarpanak Adası’nın güzelliklerine şahitlik etmek ve adadaki Ktouts Manastırı’nı turizme kazandırmak amacıyla etkinlik düzenlendi.

1 KİLOMETRELİK ANTİK YOLDAN YÜRÜDÜLER

2. Geleneksel Çarpanak Adası’na Antik Yoldan Su Altı Yürüyüşü etkinliği kapsamında sabah saatlerinde tekneyle Çarpanak Yarım Adası’na gelen dalgıç ve yüzücü ekipler, bir kilometrelik antik yol üzerinden Çarpanak Adası’na geçti. Geçiş sırasında ekiplere iki tekne de eşlik etti.

Geçiş sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Çarpanak Adasını korumak amacıyla bir farkındalık etkinliği düzenlediklerini belirtti. 

“HASTALIKLARA KARŞI İLAÇ GÖREVİ GÖRÜYOR”

Van Gölü’nün kirletilmemesi konusunda çağrıda bulunan Başkan Akman, “Adanın kıyıya uzaklığı bir kilometredir. Belediyemiz bu adayı korumak ve güzelleştirmek için bir etkinlik düzenledi. Bu eserleri korumak hepimizin görevidir. İnsanların gölümüzü kirletmemesi gerekiyor. Gölümüzün suyu cilt hastalıklarına karşı ilaç görevi görüyor. Ülkemizde sedef hastalığı rahatsızlığı bulunanlar burada tatillerini geçirebilirler” dedi.

“700-800 YILLIK GEÇMİŞİ OLAN BİR MANASTIR VAR”

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, etkinlik kapsamında Çarpanak Adası’na antik yoldan su altı yürüyüşü yaptıklarını belirtti.

Etkinliği her yıl düzenlediklerini ifade eden Özel, “Bu antik yola vurgu yapmak istedik. Adada yaklaşık 700-800 yıllık bir geçmişi olan bir manastır var. Adanın diğer adalar gibi turizme kazandırılması için bir farkındalık etkinliği yaptık. Bu manastırın da Akdamar Adası’ndaki gibi turizme kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.