Sigara ve Stres en fazla yaşlandıran iki neden!!!!!!

Smoking and society smoker death and smoke health danger concept as a cigarette burning with people falling as victims in hot burning ash as a metaphor causing lung cancer risks with 3D illustration elements.

Uzmanlar, insanları en fazla yaşlandıran nedenlerin başında sigara ve stresin geldiğini belirtti. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için bu iki şeyden mutlaka uzak durmak gerekiyor…

İnsan sağlığını olumsuz etkilediği gibi vücudun dinamikliğini yıkan bir çok etkenin bulunduğunu bunlarında da başında sigara ve stresin geldiğini belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Fatma Başıbüyük, “40 yıl boyunca günde bir paket sigara içmek ömrünüzden ortalama 7 yıl götürebiliyor. Uzun süre stres etkenleriyle yaşamak da erken yaşlanmaya yol açabiliyor” diyerek insanların sağlıklı bir yaşlılık dönemi için stres ve sigaradan uzak durmasını istedi.

Sigara ömrünüzün yedi yılını çalıyor!!!

İnsanları yaşlandıran ve daha erken ölmesine neden olan etmenlerin başında sigaranın geldiğini belirten Dahiliye Uzmanı Fatma Başıbüyük, “Sigara 40 yıl boyunca günde bir paket içildiğinde içen insanın ömründen ortalama 7 yıl çalabiliyor. Sigaradan sonra insanı yaşlandıran en önemli nedenlerden biri de stres. Uzun süre stres etkenleriyle yaşamak erken yaşlanmaya yol açabiliyor. Obezite, hareketsizlik, dengesiz beslenme ve toksit ortamlar da insanın yaşlandıran en önemli etkenler arasında yer alıyor” diyerek sağlıklı bir yaşlılık için kötü alışkanlıklardan uzak durulmasını ve sürekli aktif olunmasını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.