Şiddetli yağış Rize’yi de vurdu: 2 can kaybı

Doğu Karadeniz’i etkisi altına alan sağanak yağış Artvin’in ardından Rize’yi vurdu. Sel nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Soylu, ulaşıma kapanan 6 köy için çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Rize’de etkili olan aşırı yağış bölgede sele neden oldu.

Rize’nin Çayeli ilçesi Madenli beldesinde kayıp olduğu bildirilen Ali Uzun’un cansız bedenine ulaşıldı.

Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, selden yaralı olarak kurtarılan 82 yaşındaki Havva Tüysüz’ün müdahaleye rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bazı ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları ile araçları su bastı.

İlçede sel tehlikesi nedeniyle bazı evler, tahliye edilirken, bölgeye AFAD ekipleri sevk edildi.

ÇAYELİ’DE DERE TAŞTI, KÖPRÜ YIKILDI

Çayeli ilçesinde de şiddetli yağış hasara yol açtı.

Kent genelinde sabahtan itibaren etkili olan yağışın şiddetini artırması üzerine Çayeli ilçesinde debisi yükselen Şairler Deresi taştı.

Binaların alt katlarında yaşayan vatandaşlar, üst katlardaki komşularının yanına sığındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sel felaketinin yaşandığı Rize’nin Çayeli ilçesine bağlı Madenli beldesinde incelemelerde bulundu.

Kentte baskınlara neden olan yağış için “Hakikaten bölgede son zamanlarda en yoğun yağış olarak değerlendirilebilir” diyen Soylu, “Geçen hafta Trabzon’da olmuştu, 60-65 kilogram yağmıştı. Oysa bu hafta burada yağan yağmurun miktarı 262-263 kilogram” dedi.

Bakan Soylu, yolu kapalı olan 6 köye ulaşma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Hasar tespit çalışmalarının da başladığını kaydeden Soylu, “An itibarıyla hastanede 2 kişi var. Onlar da taburcu edilecekler. Beklentimiz o yönde” ifadelerini kullandı.

Soylu şöyle devam etti:

“Burada hem bu hasarın temizlenmesi açısından hem de bir daha bu meselelerle karşılaşmamak üzere alınması gereken tedbirler tüm bakanlıklar çerçevesinde planlanıyor. Hem hasar tespit konusunda, diğer meseleler konusunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın net talimatı var. Vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı hasarlar konusunda elden gelen bütün gayret ortaya konulacak. Bir de yapısal olarak yapmamız gereken meseleleri de devlet olarak hükümet olarak, elimizden geldiğince ortaya koymaya çalışacağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.