Serotonin Hormonunun Hiç Duymadığınız Özellikleri….

Depresyon tedavisinde önemli bir yeri olan serotonin hormonu vücudun dengesini sağlayarak insan hayatındaki bir çok olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Peki serotonin nedir ve ne işe yarar ? İşte yanıtı……

Serotonin Nedir?

Seratonin ne işe yarar? seratonin in azalmasına hangi faktörler sebep olur ?

Serotonin vücudun fiziksel ve bedensel işleyişini dengeleyen önemli bir hormondur. Serotonin hormonu sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir. Vücudun belli bölümleri tarafından üretildiği gibi beyin tarafından da salgılanmaktadır.Tıp dilinde adı (5HT) yani 5-hitroksitriptamin olan bu hormonun adı halk dilinde ise Mutluluk hormonu olarak bilinir.Genelde merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur. Bu hormonun beyin tarafından üretilememesi durumunda depresyon ve anksiyete başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Serotonin eksikliği tedavisinde anti depresan ve anti anksiyete ilaçları kullanılmaktadır.Erkeklerde serotonin hormonu kadınlara kıyasla daha fazla salgılanır. Östörojen hormonuyla da ilgisi olan serotonin Kadınlarda doğum, regl (menstruasyon) döngüsü ve menapoz durumlarından da etkilenir

vücudumuzun farklı bölümlerinde üretilen serotoninlerin farklı etkileri bulunur bunlar şöyledir

  • Merkezi sinir sisteminden üretilen serotonin iştah, ruhsal durum, vücut ısısı, enerjik olma, huzur, mutluluk, zindelik, uyku, hafıza, öğrenme, sosyal davranışlar ve cinsel istek üzerinde etkilidir.
  • Büyük kısmı mide ve bağırsak mukozasından üretilen serotonin ise sindirim ve bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinden sorumludur.
  • Serotonin kan pıhtılaşmasıyla da ilgilidir. Yaralanan dokuda trombositlerin ürettiği serotonin damarları büzer ve pıhtılaşmayı kolaylaştırır. İçeriği zararlı ya da toksik besinler alındığında vücuttan hızlıca geçmesini sağlamak amacıyla bağırsaklardan salgılanan serotonin miktarı artar ve bu artış mide bulantısı yapar.
  • Artan serotonin seviyesi cinsel isteği de artırmaktadır. Buna rağmen depresyon ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların tam tersi bir etki yarattığı görülür.
  • Vücudumuzda birden çok hormon üretilmektedir ve serotonin diğer hormonların seviyesinden de etkilenebilmektedir. Kadınlardaki östrojen hormonu artarsa serotonin de yükselmektedir. Açlık, stres, yorgunluk ve kullanılan bazı ilaçlar da serotonin seviyesini azaltabilir.

Adı mutluluk olan bu hormonu vücudumuzun üretebilmesi için en büyük etken her olaya pozitif bakıp pozitif hissederek yaşamak ve stresden uzak durmaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.