Sabah yapılan ateş ölçümleri Covid-19 vakalarının yarısını kaçırıyor

ABD’li bilim insanları, sabahları yapılan ateş ölçümlerinde  yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarının gözden kaçabileceği konusunda uyardı. Uzmanlar, hastaların günün erken saatlerinde ateşinin çıkma olasılığının  öğleden sonraya kıyasla yüzde 44 daha düşük olduğunu buldu. Araştırmacılar, ABD’deki acil servisleri ziyaret eden yaklaşık 300 bin kişiden alınan on yıllık verileri analiz etti.

Yeni tip corona virüsün (Covid-19) öksürük ile birlikte en yaygın semptomlarından biri olan yüksek ateş, Covid-19 vakalarınının kolayca tespit edilebilmesini sağlıyor. Bu kapsamda okul, işyerleri, AVM’ler ve havalimanları gibi çok sayıda bulunan insanların olduğu yerlere girişten önce ateş ölçülüyor. Ancak uzmanlar, sabahları yapılan ateş ölçümünün Covid-19 vakalarının neredeyse yarısını kaçırabileceğini aktardı.

YÜZDE 44 DAHA DÜŞÜK

Harvard Tıp okulu tarafından yapılan araştırmada, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeniyle ABD’deki acil servisleri ziyaret eden yaklaşık 300 bin kişiden alınan on yıllık veriler incelendi. Araştırmacılar, hastaların günün erken saatlerinde ateşinin çıkma olasılığının öğleden sonraya kıyasla yüzde 44 daha düşük olduğunu keşfetti.

Uzmanlar, sabah kontrollerinin ateşi olan insanların yarısına kadarının gözden kaçmasına neden olabileceği sonucuna vardı. Bununla birlikte, çalışma sadece grip nedeniyle  ateşi olan hastaları incelemesine rağmen, aynı durumun Covid-19 gibi diğer bulaşıcı hastalıklar için de geçerli olacağı konusunda uyarı yapıldı.  Doktorlar bu yüzden kurumların günün farklı saatlerinde günde en az iki kez ateş ölçümü yapmasını önerdi.

“COVİD-19’LA ENFEKTE OLANLAR İŞE VE OKULA GİDİYOR OLABİLİR”

Çalışmanın yazarları, “Sonuçlar, sabah yapılan ölçümlerin birçok ateşli hastalık vakasını gözden kaçırabileceğini gösteriyor. Sonuçlarımız, sabah ölçümlerinin akşamları tespit edilebilen, yüksek ateşe sahip kişilerin çoğunu  (belki de yarısını) gözden kaçırarak potansiyel olarak işe ve okula gitmelerine ya da seyahat etmelerine izin verebileceği konusunda endişe uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, 200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen Covid-19 pandemisi nedeniyle vaka sayısı 21 milyon 828 bini, ölü sayısı ise 773 bini aştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.