PPK toplantısı öncesi ekonomistler indirim bekliyor

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu, yarın 6’ncı toplantısını gerçekleştirecek. Toplantının en önemli gündem maddesi; Merkez’in faizi düşürüp düşürmeyeceği. Ekonomistler, bu ayki toplantıda politika faizinin 250-275 baz puanlık düşüşle yüzde 17-17,25’e indirileceğini tahmin ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Enflasyon düşüyor, faizler iniyor, daha da düşecek. Perşembe para piyasası kurulu toplanıyor. İnanıyorum ki faizler daha da düşecek” ifadesini kullanmıştı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının 6’ncı yarın gerçekleştirilecek ve kurul üyeleri bir araya gelerek faizle ilgili bir karar verecek. Peki, Merkez Bankası faizi düşürecek mi? 

Bir önceki toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 425 baz puanlık indirimle yüzde 24’ten yüzde 19,75’e çekilmişti.

EKONOMİSTLERDEN İNDİRİM BEKLENTİSİ

Anadolu Ajansı‘nın haberine göre, ekonomistler, temmuz ayındaki güçlü faiz indiriminin ardından bu ayki toplantıda da politika faizinin 250-275 baz puanlık düşüşle yüzde 17-17,25’e indirileceğini tahmin ediyor.

Enflasyondaki düşüş trendinin sürmesi ve gelişmiş ülke merkez bankalarının genişlemeci para politikalarının desteğiyle faiz indirimlerinin süreceğini değerlendiren analistler, piyasaların 24 Ekim ve 12 Aralık’taki PPK toplantılarında da toplamda 200-250 baz puanlık ilave bir faiz indirimini fiyatladığını dile getiriyor.

AA Finans’ın Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi’ne katılan 18 ekonomist politika faizinde indirim bekliyor. Buna göre, ankete katılan ekonomistlerin politika faizine (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) ilişkin indirim beklentilerinin medyanı 250 baz puan oldu. Bütün ekonomistler faiz indirimi beklerken, tahminler en düşük 175, en yüksek 375 baz puan indirim arasında yer aldı.

ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Pazar günü AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada “Enflasyon düşüyor, faizler iniyor, daha da düşecek. Perşembe para piyasası kurulu toplanıyor. İnanıyorum ki faizler daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz” açıklamasında bulunmuştu. 

PARA POLİTİKASI KURULU NEDİR?

Para Politikası Kurulu (PPK), enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, para politikası kararlarının alındığı organdır. PPK, Başkan (Guvernör), Başkan Yardımcıları, Banka Meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak diğer bir üyeden oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.