Photoshop değil gerçek! Pala bıyık kuşu

1-Pala bıyık kuşunun (Inca Tern), Salvador Daliyi andıran bıyıkları, parlak kırmızı gagasının kenarlarından sarı et parçasıyla gelişmeye başlar.

2-Bıyıklar sadece erkek olanlarda değil ayrıca dişi olanlarında da mevcut. Sıradışı bir süs ve onur kaynağından ziyade, bıyıklarının uzunluğu vücut yapısının ne durumda olduğunun işaretidir. Yani ne kadar uzun bıyık, o kadar sağlıklı bir kuş anlamına geliyor. Uzun bıyıklılar çiftleşmeye daha eğilimli ve daha fazla civciv edinebilir.

3-Kuşlar (Inca Tern), Güney Amerika’nın batı kıyılarında, Kuzey Peru’dan Şili’nin merkezine kadar ürerler. Bu bölgeler bir zamanlar Inca imparatorluğu tarafından yönetildiği için kuş Inca Tern ismini almıştır. Bu bölge Humboldt adı verilen akıntı ile soğuk zengin besin öğelerine sahiptir.

4-Bu akıntı hamsi gibi küçük okyanus balık sürülerini kıyıya sürükler ve Inca Tern’ler bu balıklarla beslenirler. Havadan balıkların yerini tespit eder ve sonra suya dalış yapıp sivri gagasıyla hamsileri yakalar. Kuşlar ayrıca balıkçı teknelerinin, yunusların ve deniz aslanlarının artıklarını temizlerler. Ama küçük balıklar ana besin kaynaklarıdır.

5-Ticari balıkçılıkla hamsi avı yapılması kuşların ana besin kaynağının azalmasına neden olmuştur. Bu da kuşların nüfusunun azalmasına sebep olmuştur.

6-Canlıları bu kadar sevimli yaratan sonsuz merhametli ve sanatçı olan Allah’tır.

 Ki O, yarattığı her şeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır. (Secde Suresi,7)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.