Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital yayıncılık platformlarına RTÜK denetimi geldi

“Radyo, televi̇zyon ve isteğe bağlı yayınların internet ortamından sunumu hakkında yönetmeli̇k” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre Netflix, BluTV ve puhutv gibi “isteğe bağlı” dijital yayıncılık platformları RTÜK’ten lisans almadan hizmet veremeyecek. Ayrıca bu platformlardan yer alan içerikler RTÜK tarafından denetlenecek.

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik” 24 maddeden oluşuyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin ilk maddesinde şöyle deniliyor:

“Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.”

Yönetmeliğe göre, yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor.

Yasal düzenlemeyle;

  • İnternet ortamından radyo yayını sunmak için İNTERNET-RD, 
  • İnternet ortamından televizyon yayını sunmak için İNTERNET-TV ve 
  • İnternet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için ise İNTERNET-İBYH yayın lisansı alma şartı getirildi.

Yönetmelik, Netflix, Puhu Tv ve Blu Tv gibi isteğe bağlı dijital yayınların RTÜK tarafından denetlenmesini de beraberinde getiriyor.

Yaşanan gelişme sonrası Netflix’den yapılan ilk açıklama şu şekilde oldu:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.