Mevlüt Çavuşoğlu’ndan TSK konvoyuna saldırıya tepki: Rejim ateşle oynamasın

İdlib’de TSK konvoyuna düzenlenen saldırıya ilişkin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız. 9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok” dedi. Kuzey Suriye’de oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ için de Çavuşoğlu “ABD ile güvenli bölge müzakeresi sürecek, anlaşmazsak kendi planımız var” çıkışında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye’nin İdlib bölgesinde dün, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu “Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, bu saldırıdan sonra Rus makamlarıyla her düzeyde temaslarının sürdüğü bilgisini vererek gözlem noktalarının güvenliği için gerekeni yapacaklarını vurguladı. Dünkü saldırının, İdlib’deki 9 Numaralı Gözlem Noktası’nın bulunduğu bölgeye yönelik olduğunu belirten Çavuşoğlu, “9. Gözlem Noktası’nı başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok.” dedi.

Çavuşoğlu, ABD ile varılan Suriye’de güvenli bölge mutabakatına ilişkin ise “ABD’nin ikinci Münbiç sürecini işletmesine müsaade etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.