Mevlüt Çavuşoğlu: Suriye’deki gözlem noktalarımız mahsur değil

Lübnan’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktalarıyla ilgili konuşan “Suriye’deki gözlem noktalarımız mahsur değil. Askerlerimizi kimse mahsur bırakamaz” dedi. Doğu Akdeniz’de için Çavuşoğlu “Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir anlaşmanın geçerliliği yoktur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Suriye’deki gözlem noktalarımız mahsur değil. Askerlerimizi kimse mahsur bırakamaz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Lübnan ziyareti kapsamında başkent Beyrut’ta Lübnanlı mevkidaşı Cebran Bassil ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj gemileriyle çalışmalar yaptığını anımsatan Çavuşoğlu, hem kendi kıta sahanlığında hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ruhsat verdiği alanlarda Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak için faaliyetler yürüttüklerine işaret etti.

“HİÇBİR ANLAŞMANIN GEÇERLİLİĞİ YOK”

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının haklarını sonuna kadar savunacaklarının altını çizerek, “Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir anlaşmanın geçerliliği yoktur.” ifadesini kullandı.

Suriyelilerin Suriye’ye dönüş sürecine de değinen Çavuşoğlu, bu insanların geri dönüş konusunda duydukları endişelere işaret etti.

19-08/23/ana-manset-2-1566562642.jpg

Çavuşoğlu, Suriye’ye dönenlerin temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında uluslararası toplumun daha duyarlı olması gerektiğini belirterek, “Suriyelilerin Suriye’ye dönerken neler yapılması gerektiği konusunda Lübnan, Ürdün ve Irak ile birlikte bir ortak forum düzenleyebiliriz. Uluslararası toplumu da buraya davet edebiliriz.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.