Memurların zam görüşmeleri başlıyor

Memur konfederasyonları ile hükümet arasındaki zam pazarlığı yarın başlayacak. Memurların iki yılda alacakları zam oranlarının belirleneceği görüşmelerde konfederasyonların talepleri neler? İşte detaylar…

Talepler iletildi. Memur toplu sözleşmesinde artık gözler 1 Ağustos’ta başlayacak görüşmelerde. 2 milyonu emekli, yaklaşık 5 milyon memurun 2020-2021 yılları arasında alacakları zamları belirleyecek 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri cuma günü başlıyor. Memur-Sen ve diğer 2 konfederasyon Türkiye Kamu-Sen ve KESK, mali ve sosyal taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sundu.

Zam talepleri farklı olsa da üç konfederasyonun ortak talebi refah payı. Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulundu. 3600 gösterge konusunun da toplu sözleşme masasında bir an önce çözülmesini istedi. Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etti.

Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu +3 puan refah payı talebini kamuoyuyla paylaştı.

Yasaya göre görüşmeler 1 ay sürecek. Anlaşma sağlanmazsa devreye Hakem Kurulu girecek. Kurul en geç 31 Ağustos’a kadar zammı belirlemiş olacak. Karar 3 gün içerisinde taraflara iletilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.