Meclis’te yumruklu kavga!

Meclis’te bugün yapılan oturumda İdlib gerginliği yaşandı. Genel Kurul’da AK Parti ve CHP’li vekiller arasında kavga çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakarete varan ifadeler kullanan CHP Milletvekili Engin Özkoç hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlattı. TBMM Başkanı Şentop da CHP’li Özkoç’u kınadığını belirterek, “Herkes sorumluluğunun bilincinde olmalıdır” diye konuştu…

TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve CHP’li vekiller arasında kavga çıktı. Tartışma görüntülere de yansıdı. 

YERE DÜŞEN MİLLETVEKİLLERİ OLDU

“Dünden gelişen gerginlik var. Genel kurulda kapalı İdlib oturumu yapıldı. Zaman zaman ara verildi. Dışarıya çıkan milletvekilleri kapalı oturumda yaşananlarla ilgili dolaylı yoldan basın toplantısı yaptı. ‘İçeride konuşulmayanları aktarayım’ demişti. Hükümetin dış politikasına yönelik eleştirel ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert eleştirilerde bulundu. Bu sözler tepki çekti. Tepkiler kulislerde dile getirilmeye ve sosyal medyaya yansıdı. AK Parti Grup Başkanvekilleri toplantı yaptı.”

CHP’Lİ ÖZKOÇ HAKARETE VARAN İFADELER KULLANMIŞTI

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içeren ifadeler kullanmıştı. Basın toplantısından bir bölümü içeren videoyu Twitter hesabından paylaşan Özkoç’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın sert tepki göstermiş, “Hesabını yargı önünde vereceksiniz” demişti.Özkoç’un Cumhurbaşkanı’na yönelik ifadelerden dolayı AK Parti sıralarından önce laf atıldı, ardından Özkoç’un üzerine yürüyen milletvekilleri oldu. CHP milletvekilleri de kürsünün önünde toplandı. Ardından itiş-kakış ve yumruklaşmalar oldu. Birbirinin boğazına sarılan milletvekilleri oldu. Milletvekilleri birbirlerini yumruklarken yere düşenler göründü. Kadın milletvekilleri de kavgayı ayırmaya çalıştı.”

ÖZKOÇ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Engin Özkoç hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

27. Dönem Milletvekili Engin Özkoç’un, wwww.twitter.com/enginozkoc/status-1235170668813176839?-12 URL adresli, Engin Özkoç @enginozkoc kullanıcı isimli hesabından yaptığı paylaşımda: “BOP’un eşbaşkanı olan, 3 Milyon Müslümanın katline onay veren, şehitlere kelle diyen bir kişi, Haysiyetsizdir! Şerefsizdir! Onursuzdur! Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olamaz!” şeklindeki paylaşımda bulunduğu, paylaşımın video eklentisinde ise adı geçen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı basın açıklamasını yayımladığı tespit edilmiş olmakla, paylaşım ve konuşma içeriğinin 5237 sayılı TCK’nun 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında kaldığı değerlendirilerek, 27. dönem milletvekili Engin Özkoç hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçundan resen soruşturma başlatılmıştır.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: HERKES SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDE OLMALIDIR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanı’na karşı basit, alelade hakaretlerin Meclis çatısı altında yeri olmadığını belirterek, “Bu bakımdan bu ifadelerle basın toplantısı yapan zatı kınıyorum. Bu; bir milletvekiline, siyasetçiye, sorumlu bir vatandaşa yakışmayacak bir tavırdır.” dedi.

Şentop, TBMM Genel Kurulundaki kavgaya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mustafa Şentop, Meclis’in 100. yılının idrak edildiği bugünlerde devlet ve millet olarak çok hassas bir süreçten geçildiğini ifade ederek, milletin, başta siyasetçiler olmak üzere herkesten içinden geçilen sürecin hassasiyetine uygun bir dikkat içerisinde hareket etmesini beklediğini söyledi.

Herkesin aynı fikirde olmasının beklenemeyeceğini ve herkesin görüşlerini ifade etme hakkı olduğunu vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkes farklı da olsa eleştiri kabilinden de olsa görüşlerini ortaya koyabilir ancak basit, alelade, seviyesizce, alçakça ifadeler, hakaretler siyaset değildir, ifade hürriyeti de değildir. Özellikle Anayasa’nın 104. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanı’na karşı basit, alelade hakaretlerin Meclis çatısı altında yeri yoktur. Bu bakımdan bu ifadelerle basın toplantısı yapan zatı kınıyorum. Bu, bir milletvekiline, siyasetçiye, sorumlu bir vatandaşa yakışmayacak bir tavırdır. Bu tahrikkar hareketlere, ifadelere karşı Meclisteki bütün arkadaşlarımızı ve vatandaşlarımızı dikkatli olmaya, tahriklere kapılmamaya, Meclis çatısı altında milletimizin görmek istemediği olayların yaşanmasına zemin oluşturmamaya davet ediyorum. Herkes sorumluluğunun bilincinde hareket etmelidir.”

Basın mensuplarının, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorusu üzerine Şentop, Genel Kurul ve Meclis çalışması kabilinden olmadığı için bununla ilgili hususun normal yargının incelemesinde bulunduğuna işaret ederek Cumhuriyet Başsavcılığının Özkoç hakkında soruşturma başlattığını anımsattı.

“HERKESİ DİKKATLE, TEENNİYLE HAREKET ETMEYE DAVET EDİYORUM”

TBMM Başkanı Şentop, parti gruplarıyla bundan sonraki süreçte bir görüşmesin olup olmayacağının sorulması üzerine, Mecliste uzun yıllardır kendisinin de siyaset yaptığını, çeşitli konulardaki görüşlerin, en ağır eleştirilerin hakarete düşmeden, hakarete ihtiyaç hissetmeden ifade edilebileceğini belirtti.

Genel başkanlar arasında farklı düzeyde bir tartışmanın bulunduğunu anımsatan Şentop, “Genel başkanlara, genel başkanlar cevap verirler. Böyle bir uygulama Mecliste bir dikkat içerisinde yürütülüyordu bugüne kadar. Dolayısıyla bu konuda bütün siyasi partileri, Meclis çatısı altında bu tür kötü ifadelere, hakaretlere, basit, alelade sözlere imkan vermeyecek bir hassasiyet, dikkat içinde olmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Mustafa Şentop, “Hassas bir dönemden geçiyoruz. Şehitlerimiz var. Böyle bir dönemde parlamentodan bu tür görüntülerin yansımasını nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Buradaki sağduyu sahibi bütün arkadaşlarımızı da milletimizi de rahatsız ediyor. Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil, görüşlerini herkes ifade edebilir. Ama bunu böyle basit hakaretlerle ortaya koymak parlamentoya da yakışmıyor, buradaki siyasetçilere de yakışmıyor. Milletimiz de bundan rahatsızdır. Bunun başka boyutları da var. Yaşanan olayları görüyorsunuz. Yani bir ifade hürriyeti, siyaset yapmanın ötesine geçen basit hakaret, doğrudan hedef olan hakaretler olduğunda bunun tahrik edici yönleri var. Dolayısıyla bu tür olaylara da kimsenin sebebiyet vermemesi lazım. Herkesi dikkatle, teenniyle hareket etmeye davet ediyorum.”

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: CEVAP VERMEYE DEĞER BULMUYORUZ”

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un açıklamalarını, “O sözler, bir insana ait olabilecek bir söz değildir. Yapılan suçlamaları cevap vermeye dahi değer görmüyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.