Matrix Efsanesi 20 yıl Sonra Yeniden Sinemalarda

Vizyona girdiği dönemde gişe rekorlarını altüst eden bilim kurgu klasiği The Matrix, bir haftalığına beyaz perdeye dönüyor. İlk kez 20 yıl önce 31 Mart 1999’da yayınlanan film, Dolby Vision ve Dolby Atmos gibi en yeni sinema teknolojileriyle izleyicilere bambaşka bir deneyim yaşatacak.

Sinemanın unutulmaz efsanelerinden The Matrix, 20. yıl dönümüne özel tekrar gösterime girecek. Dolby, Warner Bros. ve AMC tarafından yapılan açıklamada Oscar ödüllü film The Matrix’in, AMC’deki Dolby Sinema’da bir hafta sürecek olan etkinlikte sahnelere geri döneceği açıklandı. 

Matrix’in 20. yıl dönümünü kutlamak için başlatılacak etkinlik, 30 Ağustos’ta başlayacak ve bir hafta sürecek.


Dolby’nin başkan yardımcısı Doug Darrow, etkinlikle alakalı yaptığı açıklamada “Matrix’i Dolby Vision ve Dolby Atmos’ta tekrar canlandırmak, Wachowski Kardeşler’in 20 yıl önce yarattığı şahesere saygı göstergesi niteliğinde. Filmin hayranları, yavaş hareket eden mermiler gibi akıllara kazınan sahneleri son derece ayrıntılı bir şekilde görebilecek ve deneyimleyebilecekler” ifadelerini kullandı.

Warner Bros. Pictures Yayın ve Dağıtım Başkanı Jeff Goldstein ise “Warner Bros, çığır açan sinema filmi Matrix’i Dolby Vision ve Dolby Atmos ile yeniden canlandırmanın gururunu yaşıyor. Dolby Sinema, sinemaseverlere oyunun kurallarını yeniden yazan bu film ile eşsiz bir gerçeklik hissiyatı sunuyor. Dolby, Matrix’i bu hâliyle ilk defa izleyecek olanlar için bile mutlaka görülmesi gereken bir hâle getirdi” dedi. 

Yönetmen koltuğunda Wachowski Kardeşler’in oturduğu The Matrix’in konusu şöyle: 

“Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Filmde Keanu Reeves’in canlandırdığı Neo, son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.