Marmara Denizi denizanası doldu

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi sahilinde denizanası istilası yaşanıyor. Konuyla ilgili uzmanlardan yapılan açıklamada, vatandaşların denizanalarına dokunmamaları uyarısında bulunuldu.

Marmara Denizi denizanası doldu - 1

Marmara Denizinin kıyısında bulunan Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi sahillerinde denizanası istilası yaşanıyor.

Marmara Denizi denizanası doldu - 2

Deniz suları adeta denizanası ile kaplandı. Denizanası istilasını gören bazı vatandaşlar bu durum ile daha önce karşılaşmadıklarından tedirgin oldu.

Marmara Denizi denizanası doldu - 3

Zaman zaman denizde yoğun olarak görülen deniz anaları vatandaşlar tarafından dikkatlice incelenirken, bazı vatandaşlarda denizanası istilasını cep telefonu kameralarına kaydetmeye çalıştı.

Marmara Denizi denizanası doldu - 4

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Deniz Şirin, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Marmara Denizi denizanası doldu - 5

“Deniz anaları Cnidaria şubesi içinde deniz mercanları ile akraba olan bir gruptur. Vücutları çan veya şemsiye şeklindedir ve tentakül denilen uzantıları bulunur.

Marmara Denizi denizanası doldu - 6

Tentaküllerin üzerinde nematosit denen saldırı/savunma yapıları bulunur. Bunlar karnivor canlılardır ve nematositleriyle avlarına veya düşmanlarına zehir denebilecek kimyasallarını enjekte eder ve avını yakalar. Bu nedenle insanlarımızın merak edip dokunmamalarını tavsiye ederim.

Marmara Denizi denizanası doldu - 7

Deniz anaları Cnidaria şubesi içinde deniz mercanları ile akraba olan bir gruptur. Vücutları çan veya şemsiye şeklindedir ve tentakül denilen uzantıları bulunur. Tentaküllerin üzerinde nematosit denen saldırı/savunma yapıları bulunur.

Marmara Denizi denizanası doldu - 8

Bunlar karnivor canlılardır ve nematositleriyle avlarına veya düşmanlarına zehir denebilecek kimyasallarını enjekte eder ve avını yakalar. Bu nedenle insanlarımızın merak edip dokunmamalarını tavsiye ederim. Küresel iklim değişikliği mevsimlerin sürelerini ve ortalama iklim verilerini oldukça etkiledi ve halen etkilemeye devam etmekte. Bulunduğumuz yıl dünyanın son yüzyıldaki yaşadığı ortalama değerler bakımından en sıcak yaz mevsimlerinden biriydi. Deniz suyu sıcaklığının halen yüksek seyretmesi plankton artışını tetiklemektedir. Buda mevsimsel hareketliliği olan denizanası türleri için uygun besin ortamı oluşturmaktadır. Bu durum aslında normalde her yıl olan olayların şiddetli veya oldukça zayıf yani uçlara kayarak yaşamımıza girdiğinin başka bir kanıtıdır (birkaç gün önce yaşanan hortum gibi)”

Marmara Denizi denizanası doldu - 9
Marmara Denizi denizanası doldu - 10
Marmara Denizi denizanası doldu - 11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.