Libya Ulusal Hükümet Başkanı Serrac, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü

İstanbul Libya zirvesine ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Serrac ile görüşmesi bir buçuk saat sürdü. Heyetler arası toplantının sona ermesinin ardından yapılan açıklamada Türkiye’nin Libya’daki meşru hükümete verdiği destek bir kez daha vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac ve beraberindeki heyeti kabul etti.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Vahdettin Köşkünde gerçekleşen kabulde, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabulde, Türkiye’nin tam bir dayanışma içinde Libya’nın yanında olmaya devam edeceğini belirterek, Libya’nın tek meşru temsilcisi olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile ilişkileri güçlendirme gayreti içinde olduklarını ifade etti.

Türkiye ve Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının Birleşmiş Milletler tarafından da tescil edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’nın istikrarı ve Libyalıların refahı için her türlü desteği sürdürmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan hazır bulundu.

Libya heyetinde ise Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Planlama Bakanı Tahir El Cuheymi, İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Savunma Bakanı Salah Nemruş, Maliye Bakanı Faraj Abumtari ve Milli Güvenlik Danışmanı Taceddin Muhammed Rezzaki yer aldı.

BİR BUÇUK SAAT SÜRDÜ

İstanbul Libya zirvesine ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Serrac ile görüşmesi bir buçuk saat sürdü.

Görüşme, Fas’ta Libya’daki tarafların Diyalog Toplantısı’nın yapıldığı bir dönemde gerçekleşti.

Görüşmenin gündeminde Libya’daki Başkanlık Konseyi’nin geleceği vardı.

Halihazırda Konsey’in Başkanı olan Serrac istifa kararı almış, yetkilerini devredeceğini açıklamıştı.

Bir süredir Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Hafter’in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi müzakere halindeydi.

Serrac’ın böyle bir tabloda yetkilerini devredip devretmeyeceği merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.