Koronavirüs nedeniyle havayolu şirketleri 10 binden fazla uçuşu iptal etti.

Çin’den dünyaya yayılan ve 4 bini aşkın insanın hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs ekonomi piyasasını da ciddi şekilde etkiledi. Yaşanan krizin etkilerinin en fazla hissedildiği alanlardan biri havayolu taşımacılığı oldu. Ölümcül virüs havayolu şirketlerinin gelirlerini ciddi oranda düşürürken, maliyetleri de arttırıyor. Sadece Lufthansa ile Air France’ın mart ayı için resmi olarak açıkladığı uçuş iptali sayısı 10 bini aştı.

Corona virüs salgını dünya ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor. Virüsün en çok etkilediği sektörlerden birisi de havayolu ve turizm sektörü. Corona virüs nedeniyle binlerce uçak seferleri iptal edilirken, sadece Türkiye’de 68 bin tur iptali yaşandı. Şirketler ya para iadesi yapma ya da turları erteleme kararı aldı.

Türk Hava Yolları (THY) virüs vakalarındaki artış nedeniyle Çin, Irak, İtalya, Kore ve İran seferlerini karşılıklı iptal etti. Pegasus Havayolları da, 1-16 Mart tarihleri arasında İtalya ve Irak’a yapılacak tüm uçuşların iptal edildiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.