Korona mesaisi! Koruyucu tulum siparişlerine yetişemiyorlar.

Çin’den dünyaya yayılan ve 5 binden fazla insanın hayatına mal olan ve son olarak Türkiye’de de görülen koronavirüs nedeniyle sıkı tedbirler alınırken Gaziantep’te penye ve tişört üretimini bırakarak virüse karşı koruyucu tulum üretmeye başlayan tekstil atölyesi, siparişlere yetişemiyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs hızla yayılarak can almaya devam ederken, maske, önlük, tulum gibi medikal ürünlere de talep yoğunlaştı.

Tekstil firmaları ise salgının ardından sağlık görevlilerinin giydiği kimyasallara karşı koruyucu olarak kullanılan laminasyonlu tulum üretimine geçti.

Gaziantep’teki firmanın üretim kapasitesini arttırarak ürettiği tulumlar, başta Çin olmak üzere İtalya ve İran’ın yanı sıra birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.

Nonwoven denilen kumaştan üretilen tulumlar değişik tipteki elyafların farklı metotlarla işlenmesiyle oluşturuluyor. Sıvı geçirmeyen tulumlar, tek kullanımlık olmasının yanı sıra dışarıdan gelen rüzgar, su gibi herhangi bir temasa karşı koruyucu özelliği ile dikkat çekiyor.

Atölye sahibi Sema Albayram, tulumlar için Çin’den çok fazla talep geldiğini söyledi. Virüs öncesi atölyelerinde penye ve tişört üretimi yaptıklarını anlatan Albayram, “Virüs yayılmadan önce biz burada tişört ve penye üretiyorduk. Ancak artık talep artınca tulum üretmeye başladık.

Burada penye üretimi durdu, artık tulum üretiyoruz. Talebin yoğunluğundan dolayı son 2 aydır koruyucu tulum imalatına yoğunluk vermiş durumdayız” dedi.

“Şu anda Çin çok yoğun bir şekilde talep ediyor. O bölgede karantinaya alınmış şehirlerde sokağa tulum giymeden çıkmak yasak. O nedenle son 2-3 aydır talep çoğaldı. Artık atölyeler ve fabrikalar talebi karşılayamayacak duruma geldi” diye aktarıldı. Gaziantep’te birçok tekstil işletmecisinin tulum üretimine yöneldiğine dikkat çeken Albayram, “Bu kumaşın mikropları geçirmeyen bir özelliği var.

Tulumdaki fiyatların attığını da vurgulayan Sema Albayram, daha önce 3 dolar civarı olan tulumun fiyatının şimdi 6 dolar düzeyine yükseldiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.