Kâbe tarihinde ilk kez kapatıldı.

Korona virüsü hızla tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Korona virüsü salgını her geçen gün can almaya ve insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Korona virüsü nedeniyle ölü sayısı 6 Mart 2020 tarihinde dünya genelinde 3 bin 383’e ulaştı. Dünya genelinde Korona virüsü tanısı konulan hasta sayısı ise 98 bin 382 olarak kaydedildi.

Korona Virüsü tüm dünyayı sardı

Ölü sayısı her geçen gün artarken virüsün bulaştığı Suudi Arabistan’da virüse karşı Kabe ziyarete kapatıldı.

Suudi Arabistan’da Korona virüsü vaka sayısı 5’e yükseldi. Yeni tip Korona virüsünün (Covid-19) artması nedeniyle Suudi yetkililer, durumun daha da kötüleşmemesi için hem yurt dışından hem de ülkede ikamet edenlerin umre ziyaretlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Tarihte ilk kez Kabe’ye girişler kapatıldı. Her zaman kalabalıktan dolup taşan Kâbe, 1400 yıl sonra ilk kez boş kaldı.

Kâbe’de ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı. Temizlik esnasında Kabe, tavafa kapatıldı. Tavaf alanının ilk kez böyle boş kalması sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu. Birçok kullanıcı bunun kıyamet alameti olduğu yönünde yorumlar yaptı.

On dört yüzyıl önce Peygamberimiz Hz. Muhammed, kıyamet ile ilgili bazı gaybi bilgileri ve bunlara dayalı düşüncelerini aktarmış. Bu sözler nesilden nesile geçmiş, hadis kitapları ve İslam alimlerinin eserleriyle günümüze ulaşmış.

Bu aşamada, kıyamet alametleri hakkındaki hadislerin doğruluğu ve güvenilirliğine ilişkin bazı şüpheler akla gelebilir. Tarihte Peygamberimize atfen bazı sahte hadisler uydurulduğu bilinen bir gerçektir. Bilindiği gibi, kıyamet ile ilgili hadisler geleceğe yönelik olaylar içerir. Bu nedenle zaman içerisinde, hadisin birebir gerçekleşmesi sözlerin kaynağı konusundaki tüm kuşkuları ortadan kaldırır.

Hadislerde anlatılan işaretlerin bir kısmı 1400 yıllık İslam tarihinin herhangi bir döneminde, dünyanın belirli bir bölgesinde, belirli bir oranda görülmüş olabilir. Böyle bir durum o dönemin Ahir Zaman olduğunu göstermez. Bir devrin Ahir Zaman olarak nitelendirilmesi için kıyamet alametlerinin tümünün aynı çağda, birbirlerini izleyerek gerçekleşmesi gerekir. Bunu işaret eden hadislerden biri:

Kıyamet alametleri birbirini takiben meydana gelir. Bir dizideki boncukların art arda kopması gibi. (Ramuz-El Ehadis, 277/6; Camiü’s-Sagir, 3/167)

Bu hadisin ışığında son zamanlarda meydana gelen doğal afetlerdeki artış, deprem, sel, dolu, fırtına, yangın, gibi daha birçok afetlerin artması ve korona virüsü ve benzeri salgınların çoğalması ister istemez insanın aklına şu soruyu getiriyor: “Bütün bunlar kıyamet alameti mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.