İzmir Urla’daki yangın köye sıçradı!

İzmir’in Karabağlar ve Urla ilçeleri ile Muğla’nın Milas ve Bodrum ilçelerinde çıkan orman yangınlarını söndürmek için ekipler havadan ve karadan müdahale ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Şu anda aktif 4 yangınla mücadele ediyoruz. Urla’daki yangın neredeyse bitmek üzere. Bu sevindirici olan haber. Bodrum’daki yangınlar da iyiye doğru seyretmeye başladı. Milas’ta da kanyonun içi yanmakla birlikte etrafının çevrildiğini söylemiştim. Mumcular’daki yangında da çevrilemeyen sadece bir kuzeybatı ucu kaldı.” dedi.

Korkulan oluyor! Urla'daki yangın köye sıçradı

İzmir’in Karabağlar ilçesi Tırazlı Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangına 4 helikopter ve 15 arazözle müdahale ediliyor. Rüzgar nedeniyle alevlerin yayılma ihtimalinin bulunduğu, ekip sayısının artırılacağı öğrenildi. Söndürme çalışmaları devam ediyor.

“Şu anda aktif 4 yangınla mücadele ediyoruz”  

Pakdemirli, İzmir’in Karabağlar ilçesi Tırazlı Mahallesi’nde başlayan  ve rüzgarın etkisiyle hızla ilerleyen orman yangınına ilişkin Efemçukuru  mevkisinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Meteorolojik şartlar ve rüzgarın etkisiyle yangının beklediklerinden  daha hızlı yayıldığını anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Yangını kontrol altına alma çalışmaları son hızıyla devam ediyor.  Devletin tüm kurumları burada özellikle Büyükşehir Belediyesi ve ilçe  belediyelerine, tüm kurumlarımıza, yardımcı olan destek sağlayan ve ekipman  sağlayan kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Şu anda aktif 4 yangınla mücadele  ediyoruz. Urla’daki yangın neredeyse bitmek üzere. Bu sevindirici olan haber. Bodrum’daki yangınlar da iyiye doğru seyretmeye başladı. Milas’ta da kanyonun içi  yanmakla birlikte etrafının çevrildiğini söylemiştim. Mumcular’daki yangında da  çevrilemeyen sadece bir kuzeybatı ucu kaldı. Onunla beraber inşallah sabah  saatlerine varmadan tamamen Mumcular’daki yangını da kontrol altına alırız diye  hedefliyoruz.”

“Yangın söndürülene kadar buradayız”

Ekiplerin yoğun şekilde söndürme çalışmalarını sürdürdüğünü dile  getiren Pakdemirli, “En erken saatlerde de helikopterlerimizi, hava araçlarımızı  devreye alacağız. İnşallah yangını söndürene kadar buradayız. Şu an için gece  için en büyük önceliğimiz can kaybı olmamasıdır.” dedi.

Kuyucak ve Eski Orhanlı köyleriyle ilgili gerekli tedbirleri  aldıklarını ve bu köylerdekileri tahliye ettiklerini aktaran Pakdemirli, “Eski  Orhanlı köyünde sadece 4 tane ev kısmi hasar gördü. Şu an Çatalca ve Yeniköy  köyleriyle alakalı tedbirlerimizi aldık.” ifadelerini kullandı.

“Karadan müdahalemiz sürüyor”

Gerekirse diğer köylerle ilgili de tedbir alacaklarını ancak şimdilik  bir problemin görülmediğini belirten Bakan Pakdemirli, “İnşallah ilerleyen  saatlerde, sabahın ilk ışıklarıyla beraber helikopterimizle ben tekrar yukarıda  olacağım. Hem şu ana kadar olmuş olan hasarı tam bir tespit ederek ve bundan  sonra yangını nasıl yöneteceğimizle ilgili kararları sabah saatlerinde alıyor  olacağız. Karadan müdahalemiz sürüyor. Arkadaşlarımız içinde bulunduğumuz zor  ortama rağmen bu müdahaleyi devam ettiriyor.” şeklinde konuştu.

Bakan Pakdemirli, çalışmalara destek veren tüm kurumlara teşekkür  etti.

Yangının ne kadarlık alana zarar verdiğine ilişkin henüz bir şey  söylemenin mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti

 “Bu iş 20-30 hektar gibi başladı, 100 hektar diye biz bunu söyledik  ama bunun tabii üzerinde bir rakam olacağı kesin. Yukarıya çıkınca kabaca bunu  tespit etmemiz mümkün olacak ama burada şu anda ne kadar alanın yandığından çok  yangını kontrol altına almak, can ve mal kayıplarını engellemek ve mümkün  olduğunca hem bitki örtümüzü hem yabani hayvanlarımızı hem de floramızı korumaya  çalışmak olacak. Gece için önceliğimiz yerleşim yerlerine bu işin sirayet  etmemesi. Şu ana kadar da bunda başarılı olduk.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili araştırma olduğunu da belirten  Pakdemirli, bu konuda henüz net ve kendilerine intikal eden bir bilginin  olmadığını dile getirdi.

“Cumhurbaşkanımız konuyu hassasiyetle takip ediyor”

Bakan Pakdemirli, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da  yangınla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, “Sayın  Cumhurbaşkanımızla 2-3 defa gün içerisinde görüşmemiz oldu. Sürekli olarak bizden  bilgi alıyor biz de kendisine bilgi iletiyoruz bu konuda. Konuyu hassasiyetle  takip ediyor Cumhurbaşkanımız.” dedi.

Pakdemirli, bir soru üzerine tarımsal alanlara ilişkin hasar tespit  çalışmalarının da yangın söndürüldükten sonra yapılacağını ve yaraların sarılması  maksadıyla bir ödemenin çıkabileceğini ifade etti

Yangında şu anda 950 Orman teşkilatına mensup personelin görev  yaptığını aktaran Pakdemirli, diğer kurumlardan personelin de katılımıyla bu  sayının binin üzerine çıktığını aktardı.

Seferihisar’a bağlı Eski Orhanlı Mahallesi boşaltıldı

Karabağlar ilçesi Tırazlı Mahallesi yakınlarında başlayan ve rüzgarın etkisiyle hızla başlayan orman yangını nedeniyle Seferihisar’a bağlı Eski Orhanlı Mahallesi boşaltıldı.

Yaklaşık 80 hanenin bulunduğu mahalle sakinleri, alevlerin yaklaşması nedeniyle mahalle dışına çıkarıldı. Mahallenin girişi jandarma ekiplerince kapatılırken yalnızca arazöz ve itfaiye araçlarının girişine izin verildi.

Mahalle sakinleri, mahallenin 2 kilometre dışında bekliyor.

Bu arada bazı mahalle sakinlerinin gözyaşı döktüğü görüldü

Korkulan oluyor Urladaki yangın köye sıçradı

Köy sakinlerinden Murat Yeşilyaprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dağda alevleri görünce evlerinin etrafını suladıklarını belirterek, “Anons yapıldı ve evimizi boşalttık. Evlerinin yandığını söylüyorlar ancak şu an durumu bilmiyoruz.” dedi.

Urla’daki yangın kısmen kontrol altına alındı

İzmir’in Urla ilçesinde öğle saatlerinde çıkan ve Orman Bölge Müdürlüğünün 30 arazöz ve itfaiye ekipleriyle müdahale etmeyi sürdürdüğü yangının, kısmen kontrol altına alındığı bildirildi.

Havanın kararmasının ardından helikopterle yapılan söndürme çalışmalarına ara verildi.

Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve çevre ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesi devam ederken, yangının kısmen kontrol altına alındığı belirtildi. Ekiplerin kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Öğle saatlerinde Yağcılar ile Demircili mahalleleri arasındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle Demircili Mahallesi yönüne ilerlemiş, yoğun duman altında kalan Demircili Mahallesi tahliye edilmişti.

Yangın bölgesindeki sürücülere uyarı

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz da yangına ilk dakikadan itibaren ekiplerle müdahale edildiğini belirtti.

Alevlerin Menengeç Koyu’na doğru devam ettiğini aktaran Oğuz, “Yangınla mücadele araçlarının ulaşımını kolaylaştırmak için mümkün mertebe Demircili-Yağcılar bölgesine giden yolları lütfen kullanmayalım.” dedi.

Öte yandan, Demircili Mahallesi’nde boş olduğu bildirilen bir evin yandığı, bazı hayvanların telef olduğu bildirildi.

Muğla’daki orman yangınları

Muğla’nın Milas ilçesi Akgedik Barajı mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Yangını söndürme çalışmaları, 21 arazöz, 10 su tankeri, 2 dozer, 150 personelin katılımıyla sürüyor.

Sarp arazide devam eden yangına, ekipler müdahale etmekte güçlük çekiyor.

Bodrum’un Mumcular bölgesindeki ormanlık alanda çıkan yangını kontrol altına almak için 40 arazöz, 10 su tankeri, 8 dozer, 200 orman işçisi olmak üzere, itfaiye ekiplerinin de olduğu yaklaşık 300 personel mücadele ediyor.

Yangın zeytinlik alana sıçradı

Milas’ta Akgedik Barajı mevkisinde ormanlık alanda çıkan yangın, zeytinlik alana sıçradı. Havadan ve karadan müdahale ile zeytinlik bölgesindeki yangın kontrol altına alındı, ancak ormanlık alanda çalışmalar devam ediyor.

Ormanlık alanda oyma kovan evleri olarak adlandırılan oyma kovanların konulduğu bazı yapılar yanarak kullanılamaz hale geldi.

Bodrum ilçesinde Mumcular bölgesindeki ormanlık alanda çıkan yangında da söndürme çalışmaları devam ediyor. Bölgede, ormana yakın bir ev tahliye edildi.

Yangının, rüzgarın etkisiyle yayılma eğilimi gösterdiği ve yakın yerleşim alanlarının bulunduğu bölgeye doğru hızla ilerlediği bildirildi.

Bodrum’da orman yangını

Muğla’nın Bodrum ilçesi Gökpınar ve Bayır mahalleleri arasındaki ormanlık alanda da henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Yangına Muğla Orman Bölge ve çevre bölge müdürlükleri bünyesindeki 8 helikopter ve çok sayıda arazöz ve orman işçisiyle müdahale ediliyor.

Ekipler, rüzgarın da etkisiyle yayılma eğilimi gösteren yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

Yangın çıkan bölgeye yakın her hangi bir yerleşim yeri bulunmuyor.

Daha önce 2006’da da yangın çıkan alanda, genç kızılçam ağaçlarının yoğun olduğu belirtildi.

“Rüzgar zaman zaman yön değiştiriyor”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de bu yaz Muğla bölgesinde birçok yangın olayı yaşandığını kaydetti.

Bodrum’daki yangının henüz kontrol altına alınamadığını söyleyen Gürün, “Rüzgar zaman zaman yön değiştiriyor. İtfaiye gruplarımız yangın bölgesindeki yerleşimlerin önünde her türlü tedbiri almış durumda. Herhangi bir risk durumunda müdahaleyi yapacaklar. İki yangının birbirine yakın zamanlarda çıkmış olması insanın aklına her türlü spekülatif düşünceyi getirebiliyor.” diye konuştu.

Gürün, bölgede ekiplerin sabaha kadar teyakkuzda bekleyeceğini kaydetti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da konvoylar halinde yangın söndürme arazözlerinin bölgeye giriş yaptığını ve yangına en etkili şekilde müdahalenin yapıldığını aktardı.

Öte yandan Mumcular bölgesindeki yangına, Türkiye’nin birçok bölgesinden de takviye arazözler sevk edildiği bildirildi.

Yöre halkı da söndürme çalışmalarına eşlik ediyor.

Yangın, rüzgarın etkisiyle yerleşim alanlarına da yayılma eğilimi gösteriyor. Bölgedeki vatandaşlar da söndürme çalışmalarına eşlik ediyor.

“BU TESADÜF OLAMAZ”

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, “Yangınların sebebinin ne olduğunu bilemiyoruz ama iyi niyetli düşünmüyoruz. Bugün İzmir de dahil 3 yerde yangın çıktı, ‘bu tesadüf olamaz’ diye düşünüyoruz. Bu işlerin artık durması lazım.” dedi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, yangın yönetim aracında, Muğla’nın iki ilçesinde çıkan yangın hakkında gazetecileri bilgilendirdi.

Bugün saat 11.20 sıralarında Milas ilçesinin Akgedik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda yangın çıktığını ve saat 11.30’da müdahaleye başlanıldığını anlatan Çelik, bölgenin dere vadisi ve rüzgarın çok fazla oluşu nedeniyle yangının büyüdüğünü söyledi.

Yangına 13 helikopter ile müdahale edildiğini ancak gece olması nedeniyle helikopterle müdahaleye ara verildiğini, 31 arazöz, 2 dozer ve 150 personelin çalışmalarını karadan sürdürdüğünü anlatan Çelik, “Şu an itibariyle burada bir noktamız kaldı, orayı da sabaha karşı saat 3.00 gibi kontrol altına alacağımıza inanıyoruz. Ekibimiz o noktada çalışıyor.” dedi.

Bodrum’un Mumcular Mahallesi’nde de 15.20 sıralarında bir yangın çıktığını dile getiren Çelik, bu yangının da bir anda parladığını ve bunun üzerine yangını söndürme çalışmalarını yönetmek için Ankara’dan geldiklerini kaydetti.

Yangına 7 helikopter, 50 arazöz, 8 dozer, 2 greyder ve 200’ün üzerinde personelin müdahale ettiğini söyleyen Çelik, burada da helikopterlerin çalışmalarına ara verdiğini ama karadan çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Muğla ve İzmir’deki yangınlar için Ankara, Denizli, Uşak, Isparta, Konya Kastamonu, Amasya, Tokat gibi illerden arazöz ile ekiplerin desteğe geldiğini belirten Çelik, “Buradaki yangından da iki noktada şu anda müdahalemiz devam ediyor, inşallah sabaha kalmadan kontrol altına alacağımıza inanıyorum. Şu anda rüzgar kısmen hafifledi, gündüzdeki kadar şiddetli değil.” diye konuştu.

“İyi niyetli düşünmüyoruz”

Yangınların çıkış nedenlerine ilişkin de değerlendirmede bulunan Çelik, yangını söndürme çalışmaları devam ederken Beçin Mahallesi’nde de bir yangın çıktığını kaydetti.

Helikopterin yakıt aldığı sırada yangını farkettiğini ve bir helikopter, bir arazözle yangının söndürüldüğünü anlatan Çelik, “Yangınların sebebinin ne olduğunu bilemiyoruz ama iyi niyetli düşünmüyoruz. Bugün İzmir de dahil 3 yerde yangın çıktı, ‘bu tesadüf olamaz’ diye düşünüyoruz. Bu işlerin artık durması lazım, güzel Milas’ımız, güzel Bodrum’umuzda bunların durmasını istiyoruz. İnşallah ekibimizle sabaha kadar yangınları kontrol altına alacağız.” diye konuştu.

Daha önce de büyük yangınlar çıktığını anımsatan Çelik, “Bu ormanlar bizim, yanmaması gerekiyor. Yazık yani.” ifadesini kullandı.

2 işçi yaralandı

Öte yandan orman işçilerinden Mehmet Oral ve Ercan Küçük Milas’taki yangın söndürme çalışması sırasında dağlık arazide düşerek yaralandı.

Ambulansla ilçedeki hastaneye kaldırılan Oral ve Küçük, tedavilerinin ardından taburcu edildi. İşçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.