İstanbul’da deprem: Avcılar ve Silivri sallandı | Son depremler

Son dakika… İstanbul depremle sallandı. Biri Avcılar diğeri ikisi Silivri açıklarında meydana gelen üç deprem paniğe neden oldu. Kandilli Rasathanesi, saat 11.00’da meydana gelen Silivri açıklarındaki depremin şiddetini 4.7 olarak açıkladı. Avcılar’daki ilk depremin şiddeti ise 2.5. Çevre illerde ve İstanbul’un ilçelerinde hissedilen deprem beklenen büyük depremi bir kez daha hatırlattı. Depremin en çok hissedildiği Silivri’de bazı okullar tedbir amaçlı boşaltıldı.

İstanbul bugün üç depremle sallandı. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre ilk deprem saat 09.21’de Avcılar açıklarında 2.5 şiddetinde, ikinci deprem saat 10.30’da Silivri açıklarında 3.1 şiddetinde son ve en çok hissedilen deprem ise yine Silivri açıklarında saat 11.00’da 4.7 şiddetinde meydana geldi. 

Son olarak ise saat 11.12’de Marmara Denizi’nde 1.7 şiddetinde artçı deprem yaşandı.

SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYIN

Depremle büyük panik yaşayan vatandaşlar “Son depremler neler?” sorusuna cevap aradı. Çok sayıda vatandaş sosyal medyada ‘Deprem oldu’ paylaşımında bulundu. 

19-09/24/screenshot_2.jpg

AFAD: DEPREMİN ŞİDDETİ 4.6

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye saati ile 11.00’de merkez üssü Marmara Denizi Silivri açıkları olan 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

İstanbul ve çevre illerde hissedilen yerin 5,36 kilometre derininde oluşan depremin en yakın yerleşim birimi olan Silivri’ye bağlı Muratköy’e uzaklığının 20 kilometre 52 metre olduğu belirlendi.

Türk Kızılay da Twitter’da yaptığı paylaşımda “İstanbul Silivri’de meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 4,6 büyüklüğündeki deprem sonrası gelişmeler Kızılay ekiplerimiz tarafından yakından takip edilmektedir.” denildi.

19-09/24/son-dakika-istanbul-silivri-aciklarinda-4-6lik-deprem-0zelosgcpkesspgxne50zw.jpg

SİLİVRİ BELEDİYE BAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMA

Deprem sonrası açıklamada bulunan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Herhangi bir hasar söz konusu değil. Bize ulaşan can veya mal kaybı, yaralanma bilgisi yok” dedi. 

19-09/24/resimid_13156355.jpg


Özellikle sahil şeridinde depremi hisseden vatandaşlar panikle kendilerini dışarı attı. 

Volkan Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ben şu an şehir merkezinde değilim. Ekibimizle köy ziyaretindeyiz. Köyde hissedilmedi ancak şehir merkezindekilerle görüştük. Orada hissedilmiş. Dört tane deprem gözlem evimiz var. Yetkili isimlerle de görüştüm. Büyük bir deprem beklemediklerini söylediler. Bu deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleştik. Herhangi bir hasar ve yaralı söz konusu değil. Bize ulaşan can kaybı yarlanma ve ya mal kaybı söz konusu değil.”

BAZI OKULLAR TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

Silivri’de depremin merkez üssüne yakın bazı bölgelerde, öğrenciler tedbir amacıyla okulların bahçesine çıkarıldı.

19-09/24/20190924_2_38367041_47860984.jpg

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ise depremle ilgili şunları söyledi:

“İlk bilgilere göre bir bina yıkılması ve can kaybı yok. Depremlere hazır olunmadığını söyleyebilirim. Biz çok ivedi bir şekilde konutlarımızın güvenli hale getirilmesi için kentsel dönüşüm müdürlüğünden tutun da bir plan yapılması dahil çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yapı stokunun iyileştirilmesi yanında acil durumlarla ilgili eylem planlarının çalışmalarının da yapılması lazım. Hazır değiliz maalesef. 4 deprem oldu gibi bir bilgi var elimizde. Uzunca yıldır konuşulan Marmara Denizi, Silivri açıklarında oldu. Bu durum bizi kaygılandırıyor ama kaygı sonucunda yapacağımız şey belli. Yapmamız gerekenler var. Belli noktalarda sorunlarımız var, elimiz kolumuz belli noktalarda bağlı. İstanbul’un hızlı dönüşüme yol açacak bir planlamaya kavuşması için ciddi bir kafa değişikliğine ihtiyaç var.”

19-09/24/20190924_2_38366882_47860733.jpg

VALİLİKTEN İLK AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından alınan bilgiye göre, Marmara Denizi Silivri Marmara Ereğlisi açıklarında saat 11.00’de 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Deprem sonrasında ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, depremin merkez üssüne yakın bazı bölgelerde, öğrenciler tedbir amacıyla okulların bahçesine çıkarıldı. 

‘BÜYÜK DEPREMİN AYAK SESLERİ OLABİLİR’

Son depremle ilgili Prof. Dr. Şükrü Ersoy şunları söyledi:

“Bu tabii büyük Marmara depreminin ayak sesleri olabilir. Bu yer kabuğunu kırabilecek bir büyüklüğe sahip değil. Öncü müdür bilmemiz mümkün değil. Vatandaşların bir süre sokakta nefes almalarında fayda görüyorum. Eninde sonunda da büyük deprem de gelecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.