İslam Birliği Kongresi Ankara’da başladı

İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (İSBAM) tarafından organize edilen İslam Birliği Kongresi bugün Ankara’da başladı. 14-15 Eylül tarihinde icra edilecek program ‘İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin’ temasıyla gerçekleştirilecek.

25 ülkeden 60’a yakın davetlinin katıldığı programda katılımcılar İslam dünyasının içinde bulunduğu problemlere yönelik hem fikir beyan edecek hem de bunların çözümleriyle alakalı olarak düşünceler ortaya koyacak. 

Kongrede Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da birer konuşma yapacak. 

Kongre, İSBAM Başkanı Hasan Bitmez’in konuşmasıyla başladı.

Kongredeki konuşmalar TV5 aracılığıyla canlı olarak yayınlanıyor. 

İslam Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanı Hasan Bitmez: Gün müslümanların birleşme günüdür. Filistin meselesi islam dünyasının en önemli meselesidir. Bunun için birleşmeliyiz. Geldiğimiz noktada İslam Dünyası parçalanmış bir vaziyettedir. Ancak tüm yaşanan bu sıkıntılara rağmen İslam Birliğini kurmalıyız.

Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk: Bugün bu kongreyi hiçbir fark gözetmeksizin tüm İslam alemini bir araya getirerek gerçekleştiriyoruz. Toplantımız hayırlar getirsin. İslam aleminin geleceğini birlikte gözetme şansını bize nasip eden Allah’a şükürler olsun. Hak batıl mücadelesi kıyamete kadar sürecektir. Hakkı temsil edenler müslümanlardır. Batıl ise İslam dışı her şeydir. Emperyalistlerin en rahatsız oldukları şey müslümanların haksızlıklara karşı mücadeleleriydi. Yani cihad şuuru ve yüksek ahlaki değerlerimizdi. Kardeşlerim mücadeleyi kazanmamız için güçlü olmamız gerekir. Güçlü olmak için de İslam Birliğini kurmamız gerekir. Çünkü emperyalizm ancak güçten anlar. İslamiyet nereye ulaşmışsa oraya barış götürmüştür. Bugün dünya İslam medeniyetinin getireceği barışa muhtaçtır. Tüm mezhepsel farklılıkları bir kenara bırakıp birleşmeli ve İslam savunma paktını oluşturmalıyız.

Dünya Mezhepler Arası Yakınlaşma Kurumu Genel Sekreteri Ayatollah Mohsen Araki: İslam Birliği Kongresi ve Filistin konulu kongreyi tertip eden İSBAM’a ve Oğuzhan Asiltürk beye çok teşekkür ediyorum. Eğer emperyalizm Filistin’i İslam dünyasının bağrından koparırsa tüm İslam alemi yok olur. Filistin meselesi bizim için ölüm kalım meselesidir. Filistin meselesi bizim için ölüm kalım meselesidir. Bugün İslam ümmeti tehdit altındadır. Bizi birbirimize düşman ederek bizi parçalamaya çalıştılar. Ümmet birlik gösterebildiği sürece Filistin meselesine çözüm getirebiliriz. İslam ümmetinin birliği bir zarurettir. Ümmet olarak bundan vazgeçemeyiz. İslam ümmeti olmadan bir geleceğimiz yok. Birleşmezsek hayatta kalma şansımız bulunmuyor. Biz İslam ümmeti olarak dünyanın en güçlü kuruluşlardan bir tanesiyiz. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahibiz, yer altı zenginliklerine sahibiz, enerji kaynaklarına ve stratejik konuma sahibiz. Tüm bu imkanlar ışığında bir araya gelebilirsek dünyanın süper gücü oluruz. Bu kongreyi tertip edenlere tavsiyem saha projelerine odaklanmalarıdır. Fiili projelere ihtiyacımız bulunmakta ve bu projeler uygulanabilir olmalıdır.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: İslam Birliği Kongresini tertip eden İSBAM’a teşekkür ediyorum. İSBAM çiçeği burnunda bir kurum ancak ilk adımlarını böylesine büyük atması çok önemlidir. Burada yapılan konuşmaların birbirine benzemesinin sebebi aynı kökten ve aynı özden beslendiğimizin en büyük kanıtıdır. İslam Dünyası çok ciddi sıkıntılara içerisindedir. Ancak çözüm sürekli dışarıda aranmaktadır. Filistin’in geleceği İslam Dünyasına, İslam Dünyasının geleceği ise Filistinin geleceğine bağlıdır. Filistin, Milli Görüşün İslam birliği konusundaki en önemli gündemidir. Milli Görüşün ilk mitingi Filistin konulu olmuştur. Hz. Ömer Filistin’i fethettiği zaman adaleti tesis etmekten başka bir şey yapmamıştır. Ancak bugün Kudüs kan gölüne dönmüştür. Filistin’de barışı tekrardan inşa ederek Selam yurdunu tekrardan oluşturmalıyız. 1896’da Basel’de ilk olarak Filistin’in işgali kararlaştırılmıştır. Sonrasında 1917’de Balfour Deklerasyonu ile İngiltere’nin ev sahipliğinde İsrail’in kurulacağı ilan edilmiş ve 1948 yılında İsrail ne yazık ki kurulmuştur. Bu planları bilmeden coğrafyamızda yaşananları anlamamız mümkün değildir.

Bu yüzden bu kongrede sorulması gerekenleri size arz etmek istiyorum; Irkçı emperyalizm büyük İsrail’i adım adım kurarken biz ne yapıyoruz? Filistin’e fosfor bombaları yağarken ne yapıyoruz? Filistin evleri yanarken biz ne yapıyoruz? İslam Dünyasının sorunu ırkçı emperyalizmin güçlü olması değil, bizim parçalanmış olmamızdır. Genç işsizliğin, gelir dağılımındaki eşitsizliğin, adalet konusundaki problemlerin, eğitim ve teknolojideki geriliğin en yoğun yaşandığı ülkeler ne yazık ki İslam Ülkeleridir.

Müslümanlar tarihte en yüksek medeniyetleri kurmuşlardır. Bu medeniyetlere örnek olarak Endülüs Medeniyeti örnek gösterebiliriz. Ancak nasıl oldu da 800 yıl süren Endülüs İslam medeniyeti İspanyol medeniyetine dönüştü? İşte bu sorulara cevap bulmalıyız. Artık sözün bittiği yerdeyiz, somut ve yapılabilir projelerin gündeme gelmesi gerekir. Müslümanlar olarak birbirimizle didişmeyi bırakmalıyız. İttifaklarımızı esas almalıyız. Coğrafyamıza karşı yapılan operasyonlara birlik olarak refleks göstermeliyiz. Endülüs’ün çöküşündeki en dramatik sebep, Endülüs müslümanlarının birbirleri ile olan mücadelelerinde yabancı devletlerden yardım istemeleridir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen islam birliğin kurulacağına olan inancım tamdır. Çünkü dünyanın buna ihtiyacı vardır.

Uluslararası Filistin İmar Kurulu Kurucusu Allen Bilal: Bana burada konuşma şansını verdikleri için İsbam’a teşekkür ediyorum. Bendeniz 1975 yılından beridir Erbakan Hocayı tanıyorum. Erbakan Hoca, elinde olan tüm fırsatları Filistin meselesi ve Siyonizmi anlatmak ile geçirdi. Erbakan Hocanın, İsrail’le ilişkileri kesmiyor diye dönemin dışişleri bakanını görevden düşürtmesini hala unutamıyorum. Daha öncesinde iktidara yönelik yapılan darbeler o dönemde muhalefete yapılmıştı. İsrail korktuğu için Filistin’i işgal etmeye devam ediyor. Netenyahu’nun basın toplantısından nasıl kaçtığını geçtiğimiz günlerde hepimiz gördük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.