İnternette Dikkat Edebileceğimiz Nezaket Kuralları

Basit bir insan zamanı nasıl öldüreceğini, değerli bir insan da nasıl kazanacağını düşünür.

                                                                                                                                             Schopenhauer

Arkadaşlar, “On yılı aşkın bir süredir hayatımızda var olan, hayatımızın neredeyse her alanına giren, okul ödevlerimizi hazırlamakta bize yardımcı olan, gazeteleri takip etmemizi sağlayan, haberleri izleyebildiğimiz, dünyadaki birçok gelişmeyi ve yeniliği yakından takip edebildiğimiz, birçok bilgiyi, kitabı, kütüphaneyi ayağımıza kadar getiren, bu büyük kolaylık nedir?” diye soracak olsak elbette hepimizin cevabı aynı olur: İnternet. Eskiden, bilmediğimiz bir telefon numarasını öğrenmek için telefonla belirli servisleri arardık. Yine bir yerin adresini öğrenmek istediğimizde rehberlere v.s. ihtiyaç duyardık. Ertesi gün havanın nasıl olacağını öğrenmek istediğimizde mutlaka hava durumunu izlememiz veya meteorolojiyi arayıp sormamız gerekirdi. Şimdi tüm bu bilgilere ulaşmak istediğimizde ilgili internet sitesine girip bakmamız yeterli oluyor. Eğer ilgili internet adresini bilmiyorsak da bir arama motoruna anahtar kelimeyi arattığımızda, çok değil, sadece birkaç saniye içerisinde istediğimiz bilgileri karşımızda bulabiliyoruz.

internet

İnterneti bunun dışında çeşitli yazışmalar ve haberleşmeler için ya da bilgi verme, bilgi alma gibi amaçlarla da kullanıyoruz.

internet2

Karşı tarafa yazdığımız mesajlar, ilettiğimiz notlar, bu yazışmalar sırasında kullandığımız üslup ve kelimeler, birçok konuda olduğu gibi, yine bizim görgü ve kalitemizi ortaya çıkaran işaretler içerir. Bunların yanı sıra internet başlığı altında genel kabul gören bazı görgü kuralları da vardır.

ikili kodlar

İşte size medeni ve görgülü internet kullanıcılarının bilmesi ve uyması gereken kurallar:

haberler

*E-mail yoluyla karşı tarafa göndereceğiniz metinlerde, daima nezaketli ve efendi bir üslup içinde olmalısınız. Kişilerin kişilik haklarına yönelik olumsuz sözlere, hakaretlere yer vermemeye dikkat etmelisiniz.

http

*Ahlak, görgü ve kültür anlayışınızı aynı şekilde internet ortamında da korumaya özen göstermelisiniz. Arkadaşlar şunu sakın aklınızdan çıkarmayın: Başkaları yapıyor veya yazıyor diye, başkaları bir mahsur görmüyor diye, basit tavırlar içine girmek, çoğunluğun içinde olduğu ruh halinden etkilenmek, güçlü kişilikli ve ahlaklı sağlam, karakteri sağlam insanların yapacağı bir şey değildir. Bu yüzden vicdanınızı rahatsız edecek tavırlardan sakının.

internet4

*İnternet, yukarıda saydığımız faydalarının yanında eğer akılcı kullanılmazsa sizin için çok ciddi bir vakit kaybına dönüşebilir. Mümkün olabildiği kadar interneti sohbet, şakalaşmak gibi amaçlarla değil de bilgi alışverişi, haberleşme, araştırma, kültür artırımı gibi amaçlarla kullanırsanız daha çok faydasını görürsünüz.

laptopla uğraşan kadın

* Mesaj kutunuzda çeşitli yerlerden gelen birçok haber olabilir. Genelde bazı haberler veya hikâyeler internette kişiler arsında dönüp dolaşır. Doğruluğundan emin olmadığınız haberleri ve gönderileri başkalarına göndermeyiniz.

yeni

*İnternet yazışmalarının karşı tarafa bir mesaj vermek amacıyla yapılan, herkesin bildiği bazı işaretler vardır. Karşı tarafa kızgın, bağırıyor izlenimi vermek için bazı sözcükleri büyük harflerle yazmak veya sözcükler içinde harfleri uzatarak tekrarlamak bilinen yöntemlerden bazılarıdır. Kimi zaman da karşı tarafın bir şeyi anlamadığı düşünülerek kelimeler hecelenerek yazılır. Bunlar karşı tarafla alay etme, karşıdakini küçümseme esasına dayanan ama aslında kişinin kendisini küçük duruma düşüren yöntemlerdir. Böyle imalardan şiddetle kaçının. Karşı tarafa anlatmak istediğiniz bir şey varsa düz, imalardan kaçınarak ve nazikçe yazın.

bilgisayar

*Karşı tarafa ulaşmadığı düşüncesi ile aynı mesajları arka arkaya göndermek de nezaketsiz ve kaba bir davranıştır. Mesajı bir kez yollayın, eğer önemli ise ve karşı tarafa ulaşmadığından endişe ederseniz telefonla arayarak mesajın eline ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz. Uzun bir metni veya belgeyi e-posta ekinde dolaştırmayın. Eğer web sayfası varsa bu adresi vermek yeterli olacaktır. İsteyen kendisi buradan metne bakabilir.

belgeler

*Cevap vereceğiniz mesajları iyi okumalı ve yine kendi konu başlığı altında göndermelisiniz.

sistem

*Söylemek istediğinizi en kısa, özlü ve net bir şekilde ifade etmeye dikkat gösterin. Mümkün oluğu kadar düzgün ve anlaşılır cümleler kurmaya çalışın. Kaşı tarafın ne demek istediğini tam olarak anlaması önemlidir.

mac

*Özellikle resmi ve herkese açık ortamlarda yaptığınız yazışmalarda, özel simgeler, esprili ve alaycı ifadeler ve işaretlerden kaçınmalısınız. Ciddi bir üslup kullanmanız her zaman daha saygı uyandırıcı olacaktır.

sosyal ikon

*Virüs içerme olasılığı varsa bir iletiyi başkasına göndermekten kaçınmalısınız.

örümcek

*Büyük harflerle yazmak, internet dilinde “bağırma” anlamına geldiği için, böyle bir niyetiniz olmasa bile, bundan kaçının.

teknoloji

*Yazınızın içinde vurgulamak istediğiniz sözcükler olduğunda, alt çizgi ya da yıldız işaretlerini kullanın.

teknolojinin ilerlemesi

*Kısa bir metin yazmış olsanız bile, olası hatalara karşı son kez kontrol etmeden karşı tarafa göndermeyin.

diyalog

*Gönderdiğiniz mesajlarda açıklayıcı ve kısa bir konu başlığı yazmanız, mesajın okunması açısından daha rahat olacaktır.

uzantı

*İnternet ahlaki, kanuni, insani, çerçevede kullanmalısınız. Kendinize olan saygınız aksine izin vermesin.

internet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.