Hayret Edeceğiniz Desenli Güve Fotoğrafları

1- Göz Desenli Güve, Grammodes Oculicola 

Avustralya’nın sosyete adalarından Güney Pasifik koylarına kadar doğal yaşam alanları vardır. Bu süslü güvenin tek kanadı sadece 30 mm’dir. Grammodes oculicola, kanatlarını kapattığında bir çift iri göz meydana geliyor. Bu iri gözler avcılarını uzaklaştırmak için yeterli sebep oluyor. Böylelikle hiç efor sarf etmeden kendini savunmuş oluyor. Bu göz desenlerini güvenin sırtında yaratan ve onu avcılarından koruyan üstün ve güç sahibi olan Allah’tır.

2- Sinek Desenli Güve, Macrocilix maia

Hindistan, Japonya, Tayvan, Çin gibi uzak doğu ülkelerinde yaşarlar. Yakından bakıldığında ufak bir görüntüyle taklit yaptığını görürsünüz. Her iki kanatta da sanki uçan sineğin görüntüsü var. Kanatlarındaki uçan sinek detayları o kadar gerçekçi ki bazen sinekler bunu gerçek sanabiliyor ama tabi istedikleri reaksiyonu alamıyorlar. Bu güve ayrıca kuşları caydırıcı bir zehirli amonyak kokusu yayar.

3-Örümcek Desenli Güve, Siamusotima aranea

2005 yılında keşfedilen bu güvr taklit konusunda oldukça başarılı. Beslenme konusunda Lygodium bitkisini tercih ederler. Kanatlarında örümcek bacaklarını andıran turuncu renkte desenleri vardır. Kanatlarındaki desenle, büyük bir örümceği andıran bu güve avcılarından Allah’ın verdiği taklit yeteneğiyle korunmaktadır. Bu güve sadece, potansiyel yırtıcıları önlemeye yardım ettiği düşünülen taklitçi davranışlarıyla değil, aynı zamanda Florida’nın sulak alanlarını istila etmiş olan Lygodium eğrelti otları için duyduğu iştah nedeniyle de önemlidir. Güvenin bir diğer benzersiz özelliği de daha tırtılken böcek larvalarına benzemesidir. Genelde böceklerde bulunan zırhlı parçalara da sahiptir.

4- Kuru yaprağa Benzeyen Güve, Eudocima salaminia

Bu güve, kanatlarını kapattığında sanki kurumuş ve katlanmış yaprağa benziyor. Kanatlarını açtığında altındaki gizli portakal rengini ortaya çıkardığı zaman daha da etkileyici oluyor.

Allah bu canlıları üstün özelliklerle birlikte yaratmıştır.

Bakara Suresi, 117. ayet: Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “OL” der, o da hemen oluverir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.