Guy Pearce, Memento’nun Senaryosunu İlk Kez Okuduktan Sonraki Düşüncelerini Anlattı

Guy Pearce, Christopher Nolan’ın muhteşem filmi Memento’nun 20. yılı vesilesiyle verdiği bir röportajda filmin senaryosunu ilk okuduğu andaki düşüncelerini sinemaseverlerle paylaştı.

Christopher Nolan‘ın adını geniş kitlelere duyurmasını sağlayan Akıl Defteri – Memento filmini bilmeyeniniz yoktur. Başrolünde Guy Pearce‘in yer aldığı film; “bellek” teması üzerinden sürekli kısa süreli hafıza kaybı yaşayan Leonard Shelby’nin, eşini öldüren insanlardan intikam almasını konu alıyor. Ancak Leonard’ın çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bu hastalığa sahip olması, onun intikam almasında büyük bir engel teşkil ediyor.

Filmin en ilgi çekici özelliği, lineer zaman akışını kıran kurgusu ve izleyicinin kafasını karıştıran senaryosu. Bilindik bir hikâyenin senaryo ve kurgu teknikleriyle nasıl kafa karıştırıcı bir hâle evrilmesinin önemli bir örneği olan film, yarattığı stille kendisinden sonra gelen birçok filme ilhâm kaynağı oldu.

Memento’nun 20. yılı vesilesiyle GQ ile bir röportaj gerçekleştiren Guy Pearce, filmin senaryosunu okuduğu andaki düşüncelerini sinemaseverlerle paylaştı.

Guy Pearce: “Memento Kendi Anılarımı Sorgulamama Neden Oldu”

Guy Pearce’in canladıracağı karakteri iyi bir şekilde anlaması için bağlı olduğu menajerlik şirketi, oyuncuya filmin lineer zaman akışını kıran bir senaryosu olduğunu bildiren bir not göndermiş. Filmin senaryosunu okurken karmakarışık bir yazıyı çözmeye çalışıyormuş gibi hissettiğini belirten Pearce, senaryodaki net olan şeyin karakterin duygusal yolculuğu olduğunu söyledi. Bir oyuncu olarak işini yapması için ihtiyaç duyduğu tek şeyin bul olduğunu belirten Pearce, diğer şeylerin Christopher Nolan’la prova yaparken, zaman içerisinde ona mantıklı geldiğini ve daha anlamlı olmaya başladığını sözlerine ekledi. Pearce çekimler sırasında ise, geçmişini hatırlamayan karakteri doğru şekilde yansıtabilmek için tüm bunları geride bırakıp sadece çekilen sahneye odaklandığını ifade ediyor.

Ayrıca Guy Pearce, Memento’da rol almanın geçmişle ilgili kendi düşüncelerinden rahatsız olmasına yol açtığını ve kendi anılarını sorgulamasına neden olduğunu söylüyor. Filmle ve Christopher Nolan ile ilgili düşüncelerini de şu şekilde kelimelere döküyor: “İnsanlar bana her zaman türünün ilk filmi olduğunu söylüyorlar. Christopher Nolan, gerçek bir dâhi. Hikâyeyi yazma ve kafasındaki filmi olduğu gibi çekmek gibi bir yeteneği var. Memento, kariyerimde senaryodaki her şeyin olduğu gibi çekildiği tek film.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.