Giresun’u sel vurdu: 5 can kaybı

Giresun, Samsun, Rize, Trabzon’da sel meydana geldi. Araçlar yollarda sürüklendi, istinat duvarları çöktü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun’daki sel felaketinde 5 kişinin hayatını kaybettiği açıkladı. Selde kaybolan 4’ü jandarma 11 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

Giresun’u etkisi altına alan sağanak yağış şehrin birçok yerinde su baskınlarına ve tahribata yol açtı.

Dereli ilçesinde dün saat 15.00 sıralarında başlayan sağanak yağış, akşam saatlerinde dere taşkınlarına ve su baskınlarına neden oldu.

İlçe merkezi yakınlarından geçen Aksu Deresi’nin taşmasıyla cadde ve sokaklar adeta nehre döndü. Taşkının şiddetinin artması nedeniyle yol kenarlarında park halindeki araçlar sele kapıldı. İşyerlerinde yaklaşık 1 metreye kadar su baskınları yaşandı.

5 CAN KAYBI, 11 KAYIP

Şiddetli yağış dolayısıyla sel ve heyelanların yaşandığı Giresun’da 5 kişi hayatını kaybetti. Kaybolan 4’ü jandarma 11 kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Giresun'u sel vurdu: 5 can kaybı - 4

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’da meydana gelen sel ve heyelan sonrası bölgenin durumunu ve arama kurtarma çalışmalarını yakından takip ediyor. Olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Giresun’a gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gece boyunca ve sabah, bölgenin durumu ve arama kurtarma çalışmaları ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bilgi aldı.Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Erdoğan’ın talimatıyla Giresun’a gitti.

Giresun'u sel vurdu: 5 can kaybı - 5

Yaşanan sel ve heyelanda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaraların sarılması için devletin tüm imkanlarıya seferber edilmesi ve bu tür olayların tekrar yaşanmaması gerekli adımların atılması talimatını verdi.

Giresun'u sel vurdu: 5 can kaybı - 6

İstanbul Tuzla’da düzenlenen Yeni Deniz Sistemleri Teslim Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 5’e yükseldiğini açıkladı. Erdoğan, ”Bakanlarımızın bana söylediği ‘Biz bunu yaşamadık’ diyorlar, o kadar ağır bir felaket. Bütün ailelere sabırlar diliyoruz, milletimizin başı sağolsun diyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.