Fırat’ın doğusuna ABD ile ortak kara devriyesi başladı

Fırat’ın doğusunda ‘güvenli bölge’ planı kapsamında Türk ve ABD askerleri tarafından gerçekleştirilecek ilk ortak kara devriyesi başladı. 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, sınırı geçerek ABD askeri konvoyuyla buluştu. TSK ve ABD güçleri, sınırdan Telabyad kırsalında güneye doğru hareket etti. Öğleden sonra yapılan son açıklamaya göre ise Fırat’ın doğusundaki ilk ortak kara devriyesi tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Suriye’de Fırat’ın doğusunda ‘güvenli bölge’ planı kapsamında ilk ortak kara devriyesine başladı.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusunda Türk bayraklı 6 zırhlı araçtan oluşan TSK konvoyu, ortak kara devriyesine katılmak için sınırı geçerek ABD askeri konvoyuyla buluştu.

19-09/08/basliksiz-1-1567923042.jpg

TSK ve ABD unsurları, sınırdan Telabyad kırsalında güneye doğru hareket edecek. Devriyenin öğlen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

19-09/08/basliksiz-1-1567921655.jpg

Bu arada, sınırın sıfır noktasındaki gelişmeleri çok sayıda basın mensubu takip ediyor.

19-09/08/basliksiz-1-1567923448.jpg

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabından da ortak kara devriyesi ile ilgili ilk fotoğraflar paylaşıldı.

19-09/08/basliksiz-1-1567923733.jpg

ABD askerlerinin de yer aldığı görüntülere ilişkin “Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; ​TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı” açıklaması yapıldı.

19-09/08/sdddd.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge tesisi için başlattıkları ilk ortak kara devriyesi tamamlandı.

19-09/08/basliksiz-1-1567927090.jpg

NE OLMUŞTU?Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, müşterek kara devriyesinin 8 Eylül’de başlayacağını duyurmuştu. Yapılan takvim kapsamında Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’nin Akçakale’de faaliyete geçtiğini belirten Akar şunları dile getirmişti: “Orada bir Türk general ve bir ABD’li general ile onlara bağlı subaylar çalışmalara başladı. Önce İHA sonra helikopter uçtu. Üçüncü müşterek helikopter uçuşunu gerçekleştirdik. Helikopter uçuşlarını tahkimatın tahribi dahil arazide yapılan, yapıldığı iddia edilen her şeyi bizzat görmek için bir imkan ve fırsat olarak değerlendiriyoruz. Müşterek kara devriyesinin de 8 Eylül’de başlamasını planladık. Buraya ilişkin bir genel mutabakat var. Bu çerçevede belirlenmiş faaliyetlerin belli bir sıra ve tempoda yapılmasını bekliyoruz, bu konuda ilerlemeyi arzu ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.