Fed Trump’a yaranamadı ama küresel indirim çılgınlığını başlattı

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in 50 baz puanlık sürpriz faiz indiriminin ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada faizin daha da düşmesi gerektiğini bildirdi. Fed’in ardından dünyanın dört bir yanından faiz indirim haberleri gelirken bugün itibarıyla ABD en düşük politika faizine sahip 37. ülke oldu. Fed’in ardından Çin’in özerk bölgeleri olan Hong Kong ve Macau’da merkez bankaları da 50’şer baz puanlık faiz indirimine gitti. Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya, Malezya ve Kanada da faiz indirimine gitti. Danimarka, İsviçre ve Japonya negatif faiz uygulamaya devam ediyor.

ABD Menkez Bankası (Fed) dün, 18 Mart’ta yapılacak toplantıyı beklemeden politika faizini 50 baz puan indirdi. Böylece Fed’in politika faizi yüzde 1-1.25 aralığına indi.

Koronavirüs salgınına karşı ekonomiyi desteklemek için alınan bu ‘acil’ karar piyasalarda karışık tepkilere yol açtı. Normal koşullarda Fed’in faiz indiriminin ardından pay piyasalarında yükseliş olurdu. Ancak Fed’in kararı ‘olağanüstü koşullar’ altında alındı.  ABD borsalarında kararın ardından yüzde 3’e yakın kayıplar yaşandı. 

PİYASALAR DAHA CİDDİYE ALMAYA BAŞLADI

Bunun nedeni Fed’in ‘acele etmesi’ oldu. Piyasalar koronavirüs salgınını halihazırda fiyatlıyordu. Fed’in kararı ise salgının yatırımcılar tarafından daha fazla ciddiye alınmasına yol açtı. Borsalarda yaşanan düşüşe bakıldığında bunun mini bir paniğe yol açtığını bile söylemek yanlış olmaz. 

SERİ İNDİRİMLER BAŞLADI

Faiz indirimi kararının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, düzenlenen basın toplantısında diğer G7 merkez bankalarından da adım atmalarını beklediklerini söyledi. Piyasanın beklentisi de bu yönde oluşmaya başladı. Son olarak Japon yatırım bankası  Nomura, Fed’in faiz indiriminin ardından İngiltere Merkez Bankası’nın da 25 baz puanlık indirime gitmesini beklediklerini bildirdi.

Powell’ın beklediği adım ise ilk olarak G7 ülkelerinden gelmedi. Fed’in ardından Çin’in özerk bölgeleri olan Hong Kong ve Macau’da merkez bankaları da 50’şer baz puan faiz indirimine gitti. Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden de 50’şer baz puanlık indirimler geldi. Avustralya ve Malezya da faiz indirimine gitti.

KANADA MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 50 BAZ PUAN İNDİRDİ

Akşam saatlerinde Kanada Merkez Bankası da politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 1.25’e çekti.

SIK SIK ŞİKAYET EDİYOR

Piyasalar Fed’in erken indirimiyle adeta ‘bir şok’ yaşarken bu indirimi yetersiz bulan birisi oldu: ABD Başkanı Donald Trump. Trump göreve geldiğinden bu yana belli aralıklarla Fed’in faizleri çok yüksek tuttuğundan ve bunun ABD’nin ekonomik büyümesini yavaşlattığından şikayet ediyor. Bunun yanında Trump yüksek politika faizinin doları fazla değerli hale getirdiğini ve bunun özellikle Çin’le rekabette ABD şirketlerinin maliyetini artırdığını dile getiriyor. 

Trump, Fed’in dün yaptığı faiz indiriminin ardından yaptığı açıklamada ise “Fed indirim yapıyor ama daha fazla gevşetmeli ve en önemlisi diğer ülkelerle/rakiplerle aynı çizgiye gelmeli. Eşit koşullarda oynamıyoruz. Bu ABD için adil değil. Fed’in artık öncü olma zamanı geldi. Daha fazla gevşeme ve indirim!” ifadelerini kullandı. 

Yüzde 1-1.25 aralığında bir politika faizi tarihsel olarak da bakıldığında halihazırda son derece düşük bir faiz oranı gibi görünüyor. Ancak Trump daha önce yaptığı açıklamalarda sıfır hatta negatif faiz uygulayan ülkelere işaret etmişti. 

TÜRKİYE 27. SIRADA

Sıfır(0) faiz uygulayan ise 21 ülke bulunuyor. Ancak bu 21 ülkenin 19’unun Euro Bölgesi ülkeleri olduğunu unutmamak gerekiyor. ABD dünyada son indirimle beraber en düşük faize sahip 37. ülke oldu. Türkiye ise Merkez Bankası’nın son 1 yıldaki hızlı indirimlerine rağmen yüzde 10.75’lik politika faiziyle dünyada en yüksek faiz uygulayan 27. ülke konumunda bulunuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.