Evlerinde kurdukları atölyede motosiklet ürettiler

Mühendis ikiz kardeşler Onur ve Oğuz Canbaş ile ortak arkadaşları ve meslektaşları Onur Özkan; kendi imkanlarıyla Canbaş kardeşlerin Üsküdar’daki evlerinin altında kurdukları atölyede ürettikleri motosikletleri CNR Expo Fuar Merkezi’nde sergiledi.

Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Onur Canbaş, ikiz kardeşi İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu Oğuz Canbaş ile ortak arkadaşları İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği mezunu Onur Özkan, bir araya gelerek evlerinin altında kurdukları küçük bir atölyede, motosiklet üretmeye başladı.  

Genç girişimciler, “Tosbike” adını verdikleri motosikletleri sergiledikleri CNR Expo Fuar Merkezi’nde AA muhabirine konuştu.

Onur Canbaş, üniversiteyi bitirdikten sonra evlerinin altında küçük bir atölye kurarak motor ve araç parçalarından küçük üretimler ve tamiratlar yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Kendi üretimimiz olan somut bir ürün ortaya çıkmasını istiyorduk. Sonucunda internetten gördüğümüz modellerden aldığımız ilhamla, fikri tamamen bize ait olmayan iki farklı model halinde iki motosiklet ürettik. Bunlar mini motosiklet diye geçiyor. İsmini de ‘tosbike’ koyduk. Hedefimiz bunların üretimini artırmak ve kullanımını yaygınlaştırmak.” diye konuştu.

Sadece “tosbike” veya motosikletle sınırlı kalmak istemediklerini belirten Onur Canbaş, ”Şu anda hedefimiz, bu senelik, motosiklet üretmek ve ürettiklerimizi satmak. Ama ilerleyen süreçte iş nereye gider, daha büyük motosiklet olur, araçlar olur, savunma sanayinde başka araçların parçaları olur, zamanla bunları göreceğiz.” dedi.

Oğuz Canbaş, okulunu bitirdikten sonra bir yıl özel bir şirkette çalışarak iş tecrübesi kazandığını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.