Evde olmanın avantajı: Yeni alışkanlıklar için 21 gün kuralı

Koronavirüs dolayısıyla sosyal mesafemize dikkat ettiğimiz ve gerekmedikçe evlerden çıkmadığımız bu günlerde, yeni durumlarla karşılaşıyoruz. Normal olarak ilk etapta uyum sağlamakta zorlansak da 21 günde hem kendimiz hem de çevremiz için faydalı olabilecek yeni alışkanlıklar edinebiliriz.

Davranış ve alışkanlık arasındaki ilişki nedir?

En basit ifadeyle alışkanlık, aslında davranışlarınızın otomatize hale gelmesidir. Yani aynı durum ve şartlar altında sıklıkla sergilenen ve planlanmadan, kendiliğinden gerçekleşen davranışlardır. Dr. Maxwell Maltz’ın yaygın olarak kabul gören hipotezine göre davranışların, alışkanlık haline gelmesi için 21 gün gerekir.

Bir davranışın alışkanlığa dönüşmesi için 21 gün gerekiyor

Salgın riski nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uymak, gerekmediği sürece evde vakit geçirmek ve enden çalışmak bir anda size zorlamış olabilir. Hiç endişe etmeyin çünkü henüz bu duruma alışma evresindesiniz. Evden çalışmak veya evde olmak gibi herhangi bir duruma alışmanız veya bir davranışı alışkanlık haline getirmeniz için en az 21 güne ihtiyacınız var, unutmayın.

Evden çalışmaya uyum sağlamakla başlayın

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de salgın riski dolayısıyla birçok şirket evden çalışma modelini uygulamaya başladı. Bu dönemde iş verimliliğinizi aynı seviyede tutabilmeniz için kendinizi motive etmeniz en önemli konu. Tıpkı ofiste çalışır gibi ciddiyetle ve zaman kavramını yitirmeden çalışmak ilk başlarda size zorlasa da zamanla buna uyum sağladığını göreceksiniz. Kendi düzeninizi kurduktan sonra evden çalışma alışkanlığını edinmeniz için 21 gün kendinizi gözlemleyin.

Evin hem kullanışlı hem de ferah olması için ufak düzenlemeler yapın

Bir süreliğine fiziksel anlamda bütün hayatınızın evinizde geçeceğini düşünerek evde ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz. Hem hoşunuza gidecek hem de sizi daha iyi hissettirecek şekilde birkaç eşyanın yerini değiştirmek işe yarayabilir. Bunun yanı sıra evi daha aydınlık, havadar yapmak için günlük rutinler belirleyin ve kendinizin bu rutinlere uyup uymadığını yine kendiniz kontrol edin.

Gerçekçi ve pozitif düşünme yetinizi geliştirin

Devamlı evde olmak, çok alışık olmadığınız bir durum olduğu için kendinizi bir süre kötü hissedebilir; internette yayılan olumsuz mesajların etkisi altında kalabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için resmi kaynakların açıkladığı bilgiler dışında hiçbir bilgiye güvenmemelisiniz. Diğer taraftan bu dönem, haber aldığınız mecralar ve haber alma sıklığı konusunda da yeni bir alışkanlık kazanabileceğiniz bir zaman dilimi. Örneğin, günün belli saatlerinde, belli sürelerde güncel haberleri takip edip daha sonra işinize veya evdeki diğer aktivitelerinize vakit ayırabilirsiniz. Bu davranışı 21 gün süreyle sürdürdüğünüzde zihinsel açıdan kendinizi daha sağlıklı tutabilirsiniz.

Ev içinde hareketli olun, egzersiz yapın

Güncel durum sebebiyle bedava erişebileceğiniz birçok egzersiz dersinden birini seçin. Öğreticinin önerdiği şekilde biraz kendinizi zorlayarak ve özellikle tavsiye edilen egzersiz sürelerine uymaya özen gösterin. Egzersizlere başlamanızın üzerinden 21 gün geçene kadar üşendiğinizi, yapmak istemediğinizi, zorlandığınızı fark edeceksiniz ama disiplinli bir şekilde devam ederseniz ne kadar sağlıklı ve faydalı bir alışkanlık edindiğinizi kendiniz de fark edeceksiniz.

Mutfak sizin için yeni bir öğrenme alanı olsun

Evde birçok aktiviteyle zaman geçirmenin yanı sıra, bu dönemi kendinizi için daha verimli kullanabilmek adına internet üzerinden erişebileceğiniz, ilginizi çeken, günlük hayatınızda konforunuzu bir üst seviyeye çıkaracak tariflere göz atabilirsiniz. En kolay ve temel yemek yapma yöntemleriyle başlayarak evdeki malzemenize göre pratik yemek tariflerini uygulamaya başlayabilirsiniz. Belki de mutfakla pek yakın bir ilişkiniz yokken 21 gün sonra özel tariflerde ustalaşmanın yanı sıra evde kaliteli zaman geçirmenin de yepyeni bir yolunu bulmuş olacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.