Evde bulunan fosilin, her yerde kolaylıkla bulunan, topraktan çıkarılmış canlı kalıntısı olduğu ortaya çıktı.

Adnan Oktar’ın arkadaşının evinde bulunan fosilin tarihi eser değeri taşımadığı, kolaylıkla alışveriş sitelerinden bile alınabilecek bir fosil olduğu ortaya çıktı.

Adnan Oktar’ın desteğiyle açılan, çok konuşulan, tartışılan fosil sergilerinde sergilenen fosiller de iddianamede geçiyor. Adnan Oktar davasında yargılanan bir kişinin evinde üç parça deniz istiridyesi fosili, balık fosili, salyangoz fosili, deniz süngeri, hayvan kafatası, bitki fosili gibi çok sayıda fosil çıkmıştı.

Bu fosiller eğer tarihi eser taşıyor olsaydı, soruşturma başlatılacaktı. Ancak fosillerin e-ticaret sitelerinden satın almanın mümkün olduğunu söyleyen sanıkların savunmaları mahkeme heyetine sunuldu. Bu fosillerin hiç bir değeri olmadığı, koleksiyonculardan ve internetten satın alındığı kanıtlandı.

Fosiller e-ticaret sitelerinde var mı?

Herhangi bir e-ticaret sitesinde, amber tesbihler, amber anahtarlıklar, fosiller, küpeler çok uygun fiyata satın alınıyor.

Araştırmalara göre, canlıların toprak altındaki kalıntılarını çıkaran paleontologlar çıkardıkları fosilleri müzelere gönderiyorlar, saklayabiliyorlar, sergi açabiliyorlar, satabiliyorlar. Bir çok fosil meraklısı, koleksiyoncu, fosil satın alıp koleksiyon oluşturabiliyor.

Instagram’da da bir çok doğa sever, denizden, fosil çıkarıp yayınlıyor. Örneğin bu fosil meraklısı genç, kendi sosyal medya hesabından fosilleri yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.