“En güzel sanat Allah için yapılandır”

Naht sanatı ustası Bünyamin Yılmaz’la Naht sanatının inceliklerini konuştuk. Son yıllarda geleneksel sanatlara artan ilgi Naht sanatında yeni eserlerin çıkmasına vesile oldu. Hat sanatındaki o muhteşem ahenk, ahşapla buluştuğunda bambaşka bir dünya karşımıza çıktı.

Naht sanatı nedir?

Naht sanatı, hat sanatıyla yazılan yazıların oyma, kakma, kabartma ve yakma teknikleriyle ahşaba işlenmesiyle ortaya çıkan desenin veya motifin, ahşap oyma ve işleme teknikleriyle ayrıştırılmasıyla oluşur.

“AHŞABIN RUHUYLA HEMHAL OLMAK..”

Naht sanatına nasıl başladınız? Sizi bu sanatla birleştiren en önemli faktör ne oldu?

Klasik usulde Naht’a yani kıl testeresi ile ahşap oyma sanatına 2014 yılında izlediğim bir belgeselle ilgi duydum,nasıl yapılır kimden öğrenilir derken bir bu alanda isim yapmış bir üstadla tanıştım. Bir süre kendisiyle meşk etme fırsatım oldu, içimde hep bir sanatla uğraşma arzusu vardı, aradığım bir çok şeyi Nahtta buldum. Çünkü, Naht sanatında tarih var, ahşabın kokusu ve ruhuyla hemhal olmak var,ruhu dinlemek ve dinlendirmek var. Tarih dedim çünkü bu sanat Selçuklu sultanlarının, Osmanlı sultanlarının uğraşıymış bu hususta beni ayrıca cezbeder. Bazen ahşabı keserken kendinizi o sultanların yaşadığı mütevazi hususi odalarında bulursunuz, onları düşünürsünüz, hayaller kurarsınız, ve bazende göz göze gelirisniz.

“EN GÜZEL SANAT ALLAH İÇİN YAPILANDIR”


Naht sanatı ile hat sanatının bağlantılı bir yapısı var. Siz bunu teknoloji ile birleştirip ortaya farklı bir form koydunuz bu süreci bize anlatır mısınız?

Evet, bu sanat hat sanatı ile ayrıca bir kimlik bulmuştur. Ahşabı Allah kelamına dönüştürmek onun için en büyük sevinç olsa gerek, düşünsenize biri size bakıyor ve sizde Rabbin ismini görüyor. Aman hocam ahşap sevinir mi hiç demeyin, çünkü her şeyi bir ruhunun olduğunu biliriz. Aynı Peygamberin (SAV) hutbe okurken ayağı altında Resulullah aşkı ile inim inim inleyen hurma kütüğü gibi..  Bir süre kıl testeresi ile bu sanatı icra ettikten sonra, daha neler katabilirim diye düşündüm, el ile kesilen işler çok uzun zaman alıyor ve dolayısı ile çok az eser çalışma imkanı buluyorsunuz, günümüz teknolojisine bu sanatı birleştirilim istedi ama alelade, olabildiği kadarı ile değil hakkı ile yaptık. Aylar süren çalışmalar sonucu değerli hattatlarla da istişare ederek hattın ruhundan ödün vermeden bu çalışmaları gün yüzüne çıkardık. Hem teknoloji sayesinde daha detaylı işler ortaya çıkarabildik hem de ahşabı varak ile taçlandırarak görselliğini arttırdık. Bu arada bunları biz yaptık dediysekte yanlış anlaşılmasın lafın gelişidir. Her işte olduğu gibi Mevla’nın yardımı ile bizim üzerimizdeki sanatı ve kudretiyledir. En güzel sanat Allah için yapılandır.

“HER AÇIDAN KAZANDIRAN BİR SANAT”

Naht sanatıyla ilgilenmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Bu sanata başlamak isteyen arkadaşlar özellikle hat kesmek isteyenler için çok isabetli olacaktır. Sanat icra edeceksiniz ahşap gibi doğal bir malzeme ile çalışacaksınız kokusu, dokusu, en önemlisi ise Allah kelamı ile hemhal olacaksınız, her açıdan kazandıran bir sanat olarak görüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.