DÜNYANIN EN İLGİNÇ 10 GÖLÜ

1- Büyük Prizmatik Kaplıca, ABD: ABD’deki Yellowstone Milli Parkı’ndaki en büyük kaplıcadır. 90 metre çapa ve 50 metre derinliğe sahiptir. Göldeki minerallerin fazlalığı ve farklı bölgelerinde yaşayan farklı bakterileri onu rengarenk kılar. Ortadaki parlak mavi alanın sıcaklığı 87 santigrat dereceye kadar çıkar.

Büyük Prizmatik Kaplıca

1- Göklerin ve yerin mülkü O’nundur; çocuk edinmemiştir. O’na mülkünde ortak yoktur, herşeyi yaratmış, ona bir düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir. (Furkan Suresi,2)

Büyük Prizmatik Kaplıca

2- Benekli Göl, Kanada: Başta sülfat olmak üzere mineral bakımından zengin olan bu gölde gümüş ve titanyuma rastlanır. Çember şeklindeki alanlar yazın göl buharlaştığında ortaya çıkar.

Benekli Göl, Kanada

2– “Sizin İlahınız yalnızca Allah’tır ki, O’nun dışında İlah yoktur. O, ilim bakımından herşeyi kuşatmıştır.”(Taha Suresi, 98)

Benekli Göl, Kanada

3- Retba Gölü,Senegal: Bu pembemsi göl fazla miktarda tuz içerdiği için su üstünde kalması çok kolaydır. Senegal’in Atlantik kıyılarına yakın olan bu gölden tuz da çıkarılır. Göle rengini veren, tuzlu ortamda yetişen mikro yosunlardır.

Retba Gölü,Senegal

3- …Hayır, göklerde ve yerde ne varsa O’nundur, tümü O’na gönülden boyun eğmişlerdir. Bakara Suresi, 116

Retba Gölü,Senegal

4- Caño Cristales, Kolombiya: Eylül ve Kasım ayları arasında bu nehrin suları rengarenk bir hal alır. Farklı su yosunları ve dönemsel bitkiler göle bu renkleri verir. Dağlık bölgedeki bu nehir ülkedeki gerilla savaşı nedeniyle 2000’lerin ortalarına kadar turistlere kapalı tutulmuştur.

Caño Cristales, Kolombiya

4- Biz gökten belli bir miktarda su indirdik ve onu yeryüzünde yerleştirdik; şüphesiz Biz onu (kurutup) giderme gücüne de sahibiz. (Mü’minun Suresi, 18)

Caño Cristales, Kolombiya

5- Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti: Morne Trois Milli Parkı’nın dağlık bölgesinde bulunan bu göl gerçekten de kaynar. Gölü kaynatan ise tabanındaki çatlaktan sızan ve sıvı lavlardan çıkan sıcak gazlardır.

Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti

5- Allah… O’ndan başka İlah yoktur. Diridir, Kaimdir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun Katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek Yücedir, pek büyüktür.(Bakara Suresi, 255)

Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti

6- Salar de Uyuni, Bolivya: 10 bin km kareden fazla bir alanı kaplayan bu alan dünyanın en büyük tuz ovasıdır. Yağmur mevsiminde çevredeki göllerden taşan sular ovayı bastığında muhteşem bir görüntü oluşur. Bölge ayrıca lityum bakımından da zengindir.

Salar de Uyuni, Bolivya

6- Göklerde ve yerde olanların tümü, Melik; Kuddüs; Aziz; Hakim olan Allah’ı tesbih eder.(Cuma Suresi, 1)

Salar de Uyuni, Bolivya

7- Pamukkale, Türkiye: Turkuaz renkli sularla dolu bu kireçtaşı terasları bol mineral içeren kaplıcaların akması sonucu oluşmuştur. Antik Roma kenti Hiyeropolis yakınlarında bulunan bu alan kentle birlikte UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Pamukkale, Türkiye

7- Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah’ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)

Pamukkale, Türkiye

8- Loktak Gölü, Hindistan: Bu göl büyük çemberler şeklindeki toprak ve bitkilerle kaplıdır. Hint pitonu ve jibon (şebek) gibi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan birçok hayvan için bir barınma alanı olan bu göl ayrıca hidroelektrik santraline su sağlıyor.

Loktak Gölü, Hindistan

8- Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “OL” der, o da hemen oluverir.(Bakara Suresi,117)

Loktak Gölü, Hindistan

9- Kelimutu Krater Gölü, Endonezya: Kelimutu yanardağının tepesinde her biri farklı renkte olan üç krater gölü vardır. Göller mevsimine göre mavi, yeşil, kırmızı, siyah, kahverengi ve beyaz renklere bürünür. Her biri farklı sıcaklıktaki bu göllerin kimyasal yapıları da farklıdır.

Kelimutu Krater Gölü, Endonezya

9- O Allah ki, Yaratan’dır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)

Kelimutu Krater Gölü, Endonezya

10- Şampanya Gölü, Yeni Zelanda: Bu gölden sürekli karbondioksit kabarcıkları yükselir. 900 yıl önce oluşan bu kaplıcanın yüzeyindeki sıcaklık 74 dereceye ulaşır. Silika bakımından zengin olan gölün kenarları turuncu bir renk almıştır ve arsenik ve antimon sülfür içermektedir. Etrafındaki kayalarda cıva, talyum, altın ve gümüş birikintilerine rastlanır.

Şampanya Gölü, Yeni Zelanda

10- Yeryüzündeki tüm varlıklar mükemmel detaylara sahiptirler. Gökyüzü olağanüstü dengeler ve düzenlerle yaratılmıştır. Evren, insan vücudu, bitkiler, Güneş, çiçekler, dağlar, denizler her biri birçok ayrıntı ve özellik ile birlikte var edilmiştir. Sahip oldukları tüm detaylarda bir sanat vardır. Bu, Allah’ın detay sanatıdır.

Allah tüm kainatı, onun içindeki canlı cansız her şeyi eksiksiz olarak yaratmıştır. Her şeyi kontrolü altında tutan üstün güç sahibi Allah’ın şanı çok yücedir.

Şampanya Gölü, Yeni Zelanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.