Dünyadan Corona virüsü haberleri…

İranlı hemşire böyle yalvardı

Dünyaya diz çöktüren koronavirüs nedeniyle bugüne dek 4 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Dünya çapında 1113 binden fazla kişiye bulaşan virüs, İtalya’yı tam bir kaosa itti. Avrupa’da salgından en kötü etkilenen ülke olan İtalya’da milyonlarca insan karantinada. Ülkede can kaybı rekor bir artış göstererek 631’e yükseldi yükseldi. Başbakan Conte, daha önce kuzeydeki bölgelerde ilan edilen “kırmızı bölgeye” atıfla “Artık kırmızı bölge yok, 1. bölge, 2. bölge yok. cki bölge” dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, Almanya’dan ülkeye gelen 65 yaşındaki bir turiste koronavirüs (Kovid 19) tespit edildiğini açıkladı.

Koronavirüs kabusu hız kesmiyor. 113 binden fazla kişiye bulaşan virüs nedeniyle, bugüne kadar 4 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Salgının vurduğu İran’la ilgili ortaya atılan kabus gibi iddialar dünyayı sarsarken, ölü sayısı da 291’e yükseldi. İranlı bir hemşirenin görüntüleri infial yarattı.

İtalya ise, Avrupa’da virüsten en kötü etkilenen ülke olarak öne çıkıyor. Kriz ortamının hakim olduğu ülkenin tamamı karantina altına alındı.

İtalya’da bir hastaneden gelen ve Reuters haber ajansının servis ettiği görüntüler, durumun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor. İngiltere’de ise vaka sayısındaki hız artış panik yarattı. Çin’de ülke genelinde virüsün yayılma hızında ciddi bir azalma olsa da virüsün 100’den fazla ülkede görülmüş olması büyük endişe ve korku yaratıyor. İşte koronavirüse dair gelişmeler…

İtalya’da koronavirüsle mücadele amacıyla geçen hafta sonu kuzey bölgeleri için alınan tecrit tedbirleri tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildi. Artık 16 milyon değil 60 milyon karantinada.

Hayatını kaybedenlerin sayısı bugün 168 kişi daha artarak 631’e yükseldiği İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte Pazartesi akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, tüm ülkeyi ilgilendiren yeni ve daha sıkı tedbirler alındığını duyurmuştu.

Giuseppe Conte, daha önce kuzeydeki bölgelerde ilan edilen “kırmızı bölgeye” atıfla “Artık kırmızı bölge yok, 1. bölge, 2. bölge yok. İtalya’nın tamamı koruma altındaki bölge” dedi.

Conte, bu yöndeki kararnamenin bugünden itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı. İtalya Başbakanı’nın açıklamasına göre, tüm ülke genelinde iş ya da sağlık gibi gerekçelerle zorunlu olmayan seyahatlere izin verilmeyecek.

Okullar en az 3 Nisan’a kadar kapalı kalacak. Kamuya açık alanlarda toplanma yasağı uygulanacak. Serie A da dahil olmak üzere futbol ligleri, tüm spor etkinlikleri ve müsabakaları durdurulacak.

Başbakan Conte, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele için herkesin fedakarlık yapması, taviz vermesi gerektiğini söyledi. “Maalesef zaman yok” diyen Conte, halka “Alışkanlıklarımızı değiştirmemiz lazım, hem de hemen” diye seslendi. Conte bu kararın, yoğun bakıma alınan ve hayatını kaybedenlerin sayısındaki önemli yükseliş nedeniyle alındığını vurguladı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın aktardığına göre, ülke genelinde bugüne kadar koronavirüs testi yapılan 53 bin 826 kişiden 9 bin 172’si pozitif çıktı. Bunların 724’ü tedavi sonrası iyileşti. Halen pozitif olan 7 bin 985 kişiden 733’ü ise yoğun bakımda.

Hayatını kaybeden 463 kişinin yüzde 44’ü 80-89 yaşları, yüzde 31’i 70-79, yüzde 14’ü 90 üstü, yüzde 10’u 60-69, yüzde 1’i de 50-59 yaşları arasında. Geçen hafta sonu imzalanan, kuzeydeki Lombardia bölgesinin tamamı ile 14 vilayete giriş-çıkışların kısıtlandırılmasını öngören kararnamenin bugünden itibaren tüm ülkede geçerli olması bekleniyor.

Başbakan Conte, Pazartesi günü La Repubblica gazetesinde yayımlanan söyleşişinde, eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill’den alıntıyla “Bu bizim en karanlık saatimiz, ama üstesinden geleceğiz” demişti.

Reuters haber ajansı tarafından servis edilen bu fotoğraflar, 5 Mart tarihinde kaydedilen bir videodan alındı. Cremona’daki hastanede çekilmiş fotoğraflarda, yanlarındaki sağlık çalışanlarının eldiven, gözlük ve koruyucu kıyafetlerle yaşam desteği sunmaya çalıştığı görülüyor.

Fotoğraflarda dikkat çeken bir başka detay, bazı hastaların yüzüstü yatırılıyor olması. Hastaların kanlarındaki oksijen seviyesini ayarlamak için yüzüstü yatırıldığı belirtiliyor.

Yan yana yatan hastaların görüldüğü bu fotoğraflar, sadece İtalya’da değil, dünya çapında büyük korku yarattı.

Yoğun bakımda olan ve yaşca genç olduğu dikkat çeken bir hastanın solunum cihazına bağlı şekilde ve bilinci kapalı halde yattığı fotoğraf da panik yarattı.

CEZAEVLERİNDE İSYAN

CEZAEVLERİNDE İSYAN 

Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla hükümet tarafından alınan tedbirler, cezaevlerindeki koşulların da sıkılaştırılmasına yol açınca bazı cezaevlerinde isyan hareketlerinin baş gösterdiği belirtiliyor.

İtalyan basınındaki haberlere göre tutuklular, koronavirüs tedbirleri kapsamında açık görüşlerin iptal edilmesini protesto ediyor ve bazıları da virüsün hapishanelerde de yayılabileceği gerekçesiyle af çıkarılmasını talep ediyor.

Pazar gününden bu yana beri ülke genelinde, Milano, Roma, Napoli gibi birçok kentte 27 cezaevinde isyanlar görüldü. Modena kentinde çıkan isyanda 6 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Foggia’da 50 kadar mahkûmun cezaevinden kaçmasının ardından 30’u daha sonra yakalandı, 20 kişiyi ise arama çalışmaları sürüyor. Milano’da San Vittore Cezaevi’nde mahkûmların çatıya çıktığını gösteren görüntüler geliyor.

Koronavirüsün en kötü etkilendiği üçüncü ülke olan İran’dan kötü haberler gelmeye devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 291’e yükseldi. 24 saat içerisinde 54 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilirken vaka sayısı da 8 bin 42’ye yükseldi.

Ülkeden sosyal medya aracılığıyla da sarsıcı görüntüler gelmeye devam ediyor. İran’da bir hastanede görevli hemşirenin sosyal medya hesabından paylaştığı video infial yarattı. Gözü yaşlı hemşire, görüntülerde “Lütfen evlerinizden çıkmayın. Bu sabahtan beri 100 kişi gözlerimin önünde öldü” ifadelerini kullandı.

Çin’de ise durum normalleşmeye başladı. Bundan birkaç hafta önce her gün bnlerce yeni vaka görülürken, bugün ülke çapında sadece 19 yeni vaka görüldüğü bildirildi. Hayatın normala dönmeye başladığının en belirtisi ise Çin lideri Şi Cinping’in Wuhan’a gitmesi oldu.

Çin lideri, tıp çalışanlarını, ordu birliklerini, polis memurlarını, gönüllüleri ve hastaları ziyaret edecek. Bu ziyaret, Çin’in virüsü kontrol altına aldığına dair sembolik bir güven gösterisi olduğu düşünülüyor.

Güney Kore’de de günlük yeni vaka sayısı düşüyor. Ülkenin Sağlık Bakanı, CNN International’a yaptığı açıklamada “Henüz sadece birkaç gündür iyiye gidiyoruz, bu yüzden kutlama için çok erken olabilir” ifadelerini kullandı. Ancak salgının zirve yaptığı dönemi geride bıraktıklarını düşündüğünü söyledi.

Korkutan bir açıklama da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dnen geldi. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, Almanya’dan ülkeye gelen 65 yaşındaki bir turiste koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Bakan Pilli, Alman turistle birlikte gelen 30 turistin de karantina altına alındığını açıkladı. İsmi açıklanmayan Alman turistin kaldığı otelin de karantina altına alınabileceği belirtiliyor.

Panama Sağlık Bakanlığı ise, ülkenin ilk koronavirüs vakasını açıkladı. Virüs bulaşan 40 yaşındaki hasta yakın zamanda en az 647 vakanın doğrulandığı ve 28 kişinin öldüğü İspanya’ya gittiği açıklandı. Ateş ve öksürük şikayeti olan hasta karantinada. Moğolistan da ülkedeki ilk vakanın görüldüğünü ve Moskova’dan gelen bir Fransızda koronavirüse rastlandığını açıkladı.

ABD’de şu ana kadar 50 eyaletin 34’ünde koronavirüs görüldü. En az 607 kişinin testleri pozitif çıktı, virüs sonucu 24 kişi hayatını kaybetti. Ülkede son olarak koronavirüs nedeniyle San Francisco açıklarında bir hafta bekletilen ve kıyıya yanaşmasına izin verilmeyen Grand Princess adlı yolcu gemisinin Oakland Limanı’na demirlemesine izin verildi.

En az 21’inin virüs taşıdığı sanılan gemideki yolcular ve mürettebat tahliye ediliyor. Tahliye işleminin 2 ya da 3 gün sürebileceği açıklandı. Yolcular yaşadıkları bölgelerdeki askeri üslerde 14 gün boyunca karantinada kalacak. Gemide 54 ülkeden 3500 yolcu ve mürettebat bulunuyor.

Başkent Washington’daki bir kilisenin papazı Timothy Cole’un koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası, onun elini sıkan yüzlerce kilise üyesine kendilerini evlerinde karantinaya almaları çağrısı yapıldı.

CNN International’ın bildirdiğine göre ülke ülke ölü ve vaka sayıları öyle sıralanıyor…Çin’de: 80.754 vaka, 3.136 ölümÇin dışında: 32.255 vaka, 882 ölümGlobal olarak: 113.009 vaka, 4.018 ölüm.

Çin dışındaki 882 can kaybında ise İtalya 463’le öne çıkarken onu 237 ile İran izliyor. Liste şu şekilde sıralanıyor:İtalya: 463İran: 237Güney Kore: 54Fransa: 30İspanya: 28Amerika Birleşik Devletleri: 26Japonya: 16Irak: 7İngiltere: 5Hong Kong: 3Avustralya: 3Almanya: 2Filipinler: 1İsviçre: 1Hollanda: 1Arjantin: 1Mısır: 1Tayvan: 1Tayland: 1Kanada: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.