Deprem bölgesindeki toplu konut alanında inceleme

TOKİ Başkanı Bulut, incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin meydana geldiği andan itibaren gerekli tespitleri yaparak yaraların sarılması için hızla çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bulut, Sürsürü Mahallesi’nde yapılacak 180 konut için temel açma çalışmalarında sona gelindiğini ve depremin ardından toplu konutlar için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla ilk temelin yarın atılacağını ifade etti. Bulut, şunları söyledi:

“Zaten elimizde TOKİ olarak toplam 400’ye yakın konut vardı. Depremzedelerimize bu konutları tahsis ettik. Depremzedelerimiz arasında kura çekerek de onları evlerine yerleştirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bakanlığımıza bağlı genel müdürlükler ile İller Bankası ve TOKİ olarak hemen saha çalışmalarına başladık. Tespitler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz tarafından yapıldı. Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz hemen yıkımlara başladı. Bakanımız zaten sahadaydı. Bakanımızın burada olması yapılacak işlere genel müdürlükler seviyesinde koordinasyonu sağlayarak süratle işlem yapmamızda kolaylık sağladı. Zaten geçen hafta itibariyle burada projelerimizi hazırlamıştık. Yine geçen hafta itibariyle burada temel kazı çalışmalarına başladık. Bugün de temel kazı çalışmalarımızda belli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz.”

Bulut, temel kazı çalışmalarını yaparken zemin durumunu çok dikkatli incelediklerini, gerekli zemin etütlerini yaptıklarını anlatarak, “Burası kazı aynalarından da görüleceği üzere 4 metre boyunca tamamen killi bir zemin. Killi olan zeminler suyu gördükleri zaman özelliklerini kaybederler ve zemin emniyet gerilmeleri düşer. Dolayısıyla biz buna karşı önlem almak amacıyla zemin etütleri doğrultusunda öncelikle kazı çalışmalarını tamamlayıp temel bölümüne geçtikten sonra ‘deep mixing’ dediğimiz çimento su karışımı zemin iyileştirmeye yarayan işleme başladık.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.