Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her şeyi serbest bıraktık diye, bu iş bitti anlamına gelmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni normale geçişte sınırlamaların kaldırılmasının virüsle mücadelenin bittiği anlamına gelmediğini söyledi. Erdoğan, “Her şeyi serbest bıraktık diye, bu iş bitti anlamına gelmez” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sağlık turizmiyle mevsimlik turizmdeki açığımızı kapayacağız” dedi.

Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının etkilerine ilişkin soru üzerine Erdoğan, salgının sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkilediğini, dünya ülkelerinde meydana getirdiği çok yönlü zararların olduğunu belirtti.

Bu süreçten ABD başta olmak üzere Rusya, Çin ve diğer ülkelerin çok büyük zararlar gördüklerini ifade eden Erdoğan, ABD’de şu anda 45 milyon civarında işsizden bahsedildiğini anımsattı.

“Türkiye’nin durumuna bakıldığında ilk çeyrekte Türkiye, dünyada bir numara büyümede, 4,5 gibi bir oranı yakalamak suretiyle.” diyen Erdoğan, “Bütün yaptığımız yatırımlara rağmen terörle mücadele gibi bir süreci biz kesmedik. Aynen buna devam ediyoruz. Aynı şekilde salgında mücadelede biz şu ana kadar 102 ülkeye büyük bir kısmı hibe olmak üzere yardımlar gönderdik. Onun içinde maske, tulum, ilaçlar vesaire var. Bütün bunları yaparken de kendimize de çok farklı hedefler koyduk. Benim hep ‘aşkım’ dediğim adımım, şehir hastaneleri. En son Çam ve Sakura Şehir Hastanesi. Türkiye’nin en büyük hastanesi oldu. Muhteşem mi muhteşem.” diye konuştu.

“SAĞLIKTA EN İLERİ TEKNOLOJİYİ BURADA DA KULLANDIK”

Erdoğan, Çam ve Sakura Şehir Hastanesini yap-işlet-devret modeliyle inşa ettiklerini, içindeki bütün donanımıyla en ileri teknolojinin bu hastanede görülebileceğini söyledi.

Hastanede bazı eksikliklerin olduğunu, çevredeki peyzaj ve ağaçlandırmayla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Erdoğan, Sağlık Bakanlığının hastaneyi doktor, hemşire ve sağlık memurları konusunda çok güçlü bir ekiple donattığını anlattı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim şimdi yeni bir adım atmamız lazım. Sağlık turizmine de girelim. O zaman bir şey yapmamız lazım. Bizim Yeşilköy’de havalimanımız var. Bu havalimanına millet bahçesi yapma sözü verdik ama bunun bir bölümünü de biz kalkalım, acil durum hastanesi yapalım. Ne ile mücadelede? Salgınla mücadelede. Kalktık, 45 günde yapma sözü verdik. Biz burayı 45 günde 1008 odalı, tek katlı yapalım dedik. Sağ olsun yüklenici firma söz verdi ve söz vermekle de kalmadı. ‘İki hastaneden bir tanesini ben üstleneceğim.’ dedi. Sağ olsun Rönesans firması bir tanesini de o üstlendi. Diğerini de Sancaktepe’de yaptık. Sancaktepe’de askeri havaalanının yanına yapalım dedik. O da 1008 odalı. Oraya da onu yaptık. Fakat bizim orada bir başka sözümüz vardı. Biz burada bir şehir hastanesi yapacaktık. Şimdi biz 1008 odalı acil durum hastanesini Feriha Öz Hastanesi olarak yaptık. Aile efradı, hepsi profesör. Onlar da hayran kaldılar. Sağlıkta en ileri teknolojiyi burada da kullandık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer hastaneye ismi verilen Prof. Dr. Murat Dilmener’in Çapa Tıp Fakültesi’nde bir duayen olduğunu, bu hocaların corona virüs nedeniyle vefatlarının bir farklılık arz ettiğini aktardı.

Dilmener’in öğrencilerinin, meslektaşlarının telefon açarak gösterilen kadirşinaslık nedeniyle teşekkür ettiklerini anlatan Erdoğan, “Okmeydanı’nda yapmış olduğumuz şehir hastanesine Cemil Hoca’nın adını oraya verdik. O da çok farklı bir ses getirdi gerçekten. Cemil Taşçıoğlu aynı zamanda benim hemşehrim. Babalar, baba dostu. Öyle de bir özelliği var. Ben bilmiyordum, sonradan öğrendim. Yine özellikle Çapa’dan falan çok olumlu sesler getirdi. Hadımköy’deki hastaneye de İsmail Niyazi Kurtulmuş ağabeyimizin, amcamızın adını verdik. Üzerimizde çok çok emeği olan ve aynı zamanda benim Genel Başkanvekilim Numan Kurtulmuş Bey’in de babası olur.” dedi.

“ÜÇ KAVRAMA ÇOK DİKKAT EDİN”

Corona virüs salgınıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, “maske, mesafe ve temizlik” kavramlarının önemine işaret etti.

“Ben sevgili halkıma hitap ediyorum, aman ne olur bu üç kavrama çok dikkat edin. Maskeyi ihmal etmeyin. Nerede olursanız olun, hele hele kapalı mekanda kesinlikle maskeyi takın.” uyarısında bulunan Erdoğan, 1,5 metrelik mesafenin korunması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ellerin de bir yere sürüldüğünde hemen yıkanması gerektiğini belirterek, “Bunu yapalım ki başımıza iş almayalım. Eğer buradaki tedbirlerimiz yerli yerinde ele alınırsa ben inanıyorum ki çok kısa zamanda benim 65 yaşındaki kardeşlerim, ağabeylerim bu işten zarar görmeyecektir.” dedi.

Gençlerin de “Ben gencim, nasıl olsa bana bir şey olmaz” dememesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, bu hafta sonu piknik alanlarında, yol kenarlarında, asker uğurlamalarında yapılanların doğru olmadığına dikkati çekti. Erdoğan, bunun telafisinin zor olduğunu ifade ederek, “Bu virüs, farklı bir virüs. Buna karşı tek çare, Bilim Kurulu üyesi hocalarımızın söyledikleri. Hep ‘maske, mesafe, temizlik’ diyorlar. Buna dikkat edeceksiniz” diye konuştu.

“BU İŞ BİTTİ ANLAMINA GELMEZ”

“Her şeyi serbest bıraktık diye, bu iş bitti anlamına gelmez. Allah göstermesin” diyen Erdoğan, bugünün rakamlarına bakıldığında vaka sayısının 989’a düştüğünü, 19 kişinin vefat ettiğini, yoğun bakımda ise 625 hasta olduğunu aktardı.

Erdoğan, yoğun bakımda 625 gibi sayıları görmek istemediklerini, bunun ve entübe hasta sayısının daha da aşağı inmesini arzu ettiklerini belirtti.

Bugün 3 bin 411 kişinin iyileşmesinin ve test sayısındaki yüksekliğin önemine işaret eden Erdoğan, “Vefatı ne kadar sıfırlamaya doğru gidersek, sıfırlarsak o zaman çok daha mutlu olacağız ama gelişmeler bu noktada fena değil” dedi.

Türkiye’de, diğer ülkelerle kıyaslandığında vefat oranının düşük olmasına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “Biz şu anda dünyada 11’inci sıradayız, iyiyiz yani” yanıtını verdi.

Erdoğan, bu rakamları paylaştığı ABD Başkanı Donald Trump’ın şaşırdığını söyledi.

“Birileri ‘Türkiye İtalya, İspanya gibi olacak’ diye tartışmalar yürütürken siz kendi içinizde ne düşünüyordunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz, siyasette yola çıktığımızda bir şey söylemiştik, ‘Biz, Türkiye’yi 4 temel taş üzerinde yükselteceğiz.’ demiştik. ‘Bunun birincisi eğitimdir, sağlıktır, adalettir, emniyettir’ demiştik. Ondan sonra bu 4 temel taşın üzerine ulaşımı, tarımı, dış politikayı ilave ettik, vesaire. Ve biz, bu 4 temel taşa gerçekten çok önem verdik. Yoğun bir şekilde gerek ortaöğretim gerek üniversitelere ağırlık vererek Türkiye’de üniversite olmayan ilimiz kalmadı. Yani 75-76 üniversiteden 206 üniversiteye çıktık. 81 ilin 81’inde de üniversitemiz var. Bu hale getirdik işi. Diğer yönden de gerçekten çok lüks hastaneler yaptık. Mesela acaba İtalya’da ücretsiz ilaç alabilir misiniz? Almanya’da ücretsiz ilaç alabilir misiniz? İşte bay Kemal zamanında, SSK’nın başında olduğu zamanda, SSK hastanelerinde ilacı bırakın ücretsiz almak, doktorun yazmış olduğu ilacı, iniyorsunuz SSK’nın aşağısında eczanesi var, orada size yazılan ilaçların tamamını alamıyorsunuz. Zaten dışarıdaki eczanelerden alma şansınız yok.”

Erdoğan, AK Parti iktidarının bunları kaldırıp vatandaşın istediği eczaneden ilaç almasının önünü açtığını belirterek, bunların hepsinin o ufkun gereği olduğunu söyledi.

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” diyen Erdoğan, corona virüs salgın sürecinde bir ülkenin, ölen insanlarını torbalar içinde bir yerlere koyduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.