Cumhurbaşkanı Erdoğan: “40 milyar doları harcayan Türkiye Cumhuriyeti onların vereceği parayı da bulur, üretir ve harcar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Biz zaten 40 milyar doları aşkın harcamayı yaptık. 6 milyar euro Türkiye’ye verecektiniz. Bunu verdiler mi, hayır. Size 1 milyar euro göndereceğiz diyorlar. Siz kimi aldatıyorsunuz? Biz artık bu parayı istemiyoruz. 40 milyar doları harcayan Türkiye Cumhuriyeti onların vereceği parayı da bulur, üretir ve harcar.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

En son Türk Akım açılışında Ocak ayında İstanbul’da bir araya gelmiştik. Yakaladığımız olumlu ivmeyi Sofya’da Mayıs ayında gerçekleştirilecek toplantı ile sürdüreceğiz.

Görüşmelerimizin ana gündem maddesini Suriye’deki gelişmeler oluşturdu.

Görüşmelerimizin ana maddesini Suriye’de yaşanan gelişmeler oluşturdu.Verdiğimiz mücadelede şehit düşen evlatlarımızın ailelerine şahsım ve milletim adına başsağlığı diliyorum. Gösterdiği dayanışma için Başbakan Borisov‘a teşekkür ediyorum.

İdlib’de 1 buçuk milyon insan evlerini terk etmiş ve sınırlarımıza dayanmış bir vaziyette bekliyor. 

4 milyondan fazla sığınmacıya 9 yıldır ev sahibi yapan Türkiye’nin durumunu anlamış değiller.

AB liderlerinin duyarsızlıklarını dile getirdim.

AB ise 18 Mart bildirisinin gereklerini tam olarak yerine getirmemiştir. AB bugün de çifte standart uygulamaktadır. Bakınız hala AB üyesi ülkelerin önde gelenleri bizim sınırlara şu anda yürüyen mültecilerle ilgili Türkiye’nin burada yanlış yaptığını söyleyecek kadar çifte standart uyguluyorlar. Hani adil yük ve sorumluluk paylaşımı. 

Ben bu akşam sayın Başbakan’a da söyledim. 1 milyar euro gönderelim diyorlar. Biz artık bu parayı istemiyoruz. 40 milyar doları harcayan Türkiye Cumhuriyeti onların vereceği parayı da bulur, üretir ve harcar. Türkiye’nin onuruyla oynamaya kimsenin hak ve yetkisi yoktur. AB hala çifte standart uygulamaya devam ediyor. Türkiye’nin güvenlik kaygılarını görmezden geliyor. 

Sığınmacılar, mülteciler bulundukları ülkeleri terk etme ve gidecekleri yeri seçmekte özgürdürler. Lokal bir hukuktan bahsetmiyorum uluslararası hukuka göre bu kişilerin zorla bir ülkede tutulması mümkün değildir. Ve bu kişiler kendi özgür iradeleriyle ülkemizden ayrılmaktadır. 

Bugün Yunan askerleri iki mülteciyi öldürdü. AB konsey Başkanı yarın Türkiye – Yunanistan sınırını ziyaret edeceğini açıkladı. Yunanistan Sahil Güvenlik yetkililerinin Ege’de yaptıklarını da izlemesini tavsiye ediyorum. OynatSes KapaSüre1:26/Toplam Süre2:24Yüklendi: 0%Yükleniyor: 0%Tam Ekran

Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 milyar euro gönderelim diyorlar dedi ve ekledi: Artık istemiyoruz

“AB’NİN ANA İLKELERİNDEN BİRİ YÜKÜN PAYLAŞILMASIDIR”

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, kimsenin mültecilerle ilgili kapıda bekleyen insani krizi göremediğini söyleyerek, “Türkiye’ye (düzensiz göçmenlerle ilgili) kaynağın neden verilmediğini anlayamıyorum. AB’nin ana ilkelerinden biri yükün paylaşılmasıdır.” dedi.

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Suriye’nin İdlib bölgesinde Türk askerlerinin şehit olmasına neden olan saldırıya işaret eden Borisov, “Şahsım ve ekibim adına bir kez daha şehit olan askerlerin yakınlarına taziyelerimi iletmek isterim.” ifadesini kullandı.

Borisov, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler çerçevesinde Türkiye’nin, ülkesine destek vermeye hazır olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Dünya genelinde zor bulunan filtreli maskeleri peyderpey temin ederek bize yardımcı olacağınız için çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile perşembe günü Moskova’da yapması öngörülen toplantıya ilişkin Borisov, “Görüşmeler çerçevesinde Suriye’deki ölümcül gelişmeler konusunda diplomatik bir çözüm bulacağınızı arzu ve temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Borisov, “Can kaybının yanı sıra yüz binlerce göçmen de mülteci de sınırlarımıza doğru geliyor. Şahsınız nezdinde Türkiye’nin Bulgaristan sınırına yönelik Avrupa ile imzalanan anlaşmanın hükümlerini ve taahhütlerini yerine getirdiği için teşekkür ediyorum. Bu, Bulgaristan vatandaşlarının müsterih olmalarını sağlıyor.” dedi.

Sofya’da üçlü ve daha büyük formatta bir toplantının düzenlenmesi konusunda büyük çaba harcadığının ancak tarafların aynı masaya oturma arzusu göstermemesi nedeniyle bunun mümkün olmadığının altını çizen Borisov, “İnanıyorum ki en kısa zamanda Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve tüm mevkidaşlarımızla böyle görüşmeler yapılması gerek fakat henüz herkes bunu görmedi. Muhtemelen kimse kapıda bekleyen büyük insani krizi göremiyor.” ifadelerini kullandı.

Borisov, krizin ancak sağduyu, barış ve diplomasi ile çözülebileceğine vurgu yaparak, “İmzalanan anlaşmaların yerine getirilmesi lazım. Türkiye’ye (düzensiz göçmenlerle ilgili) kaynağın neden verilmediğini anlayamıyorum. AB’nin ana ilkelerinden biri yükün paylaşılmasıdır.” yorumunu yaptı.

“Sınırlarda bekleyen çocuk ve kadınları korumak için çok çalışacağız.” diyen Borisov, “Her şeyden önce iyi komşuluk ilişkilerine güveniyorum ve inanıyorum ki önümüzdeki günlerde, haftalarda, aylarda bir çözüm bulacağız. Sonuçta akil insanlarız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.