Cemal Kaşıkçı, İstanbul’da anıldı: ‘Ceset nerede?’

Geçtiğimiz yıl, 2 Ekim’de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı, ölümünün yıl dönümünde içerisinde katledildiği İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda anıldı.

YASİN AKTAY: ÇAĞIMIZIN KERBELA’SI

Anma programında konuşan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Cemal Kaşıkçı’nın artık insan haklarına saygının, insan onurunun, özgürlüğün, adaletin sembol ismi haline geldiğini söyledi.

Dünyada Kaşıkçı cinayeti gibi her gün çok sayıda cinayet olduğunu ifade eden Aktay, Suriye’de, Mısır’da, Myanmar’da, Keşmir’de, Libya’da ve Yemen gibi İslam dünyasından ülkelerde çok sayıda cinayet, suikast ve katliamların yaşandığını anlattı.

1_176
2_175
Programı dünyanın dört bir yanından çok sayıda gazeteci takip etti

Tarih boyunca Kabil’in Habil’i, Yezid’in Hz. Hüseyin’i katletmesinin sembol cinayetlerden olduğunu ifade eden Aktay, şöyle konuştu:

“Bazı analizlerde ‘uluslararası ilişkilerde devletler böyle cinayetler yapar, fazla büyütmemek lazım’ diyenler var. Hayır büyütmek lazım. O, ölümüyle bizi uyandırdı. Çağımızın Kerbelası’nı yaşattı ama ölümüyle bizi uyandırdı. Onu düşüncelerinden korktukları için öldürdüler. Onu öldürdükleri için düşünceleri çok daha canlı ve onları tehdit edecek hale geldi. Düşüncelerden korkan diktatörlere söylüyoruz; Düşüncelerden korkmak sizin ecelinize mani değildir. Kaşıkçı kendi ülkesinin konsolosluğundan içeri girerken bir devletin cinayet işleyeceğini aklından geçirmiyordur. Çünkü devletler tabiatları itibarıyla insanları öldürmek değil yaşatmak için var olurlar.”

Türkiye’nin cinayetin ardından olayın takipçisi olduğunu belirten Aktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

8_20

“En azından büyük bir teselli ile şunu söyleyebilirim ki Cumhurbaşkanımız, olayı duyduğu andan itibaren hiçbir hesap gözetmeden tamamen adaletin, hukukun gereğinin yerine getirilmesi konusunda konuyu ele aldı. Şu anda bu aşamadayız hala bu cinayetten doğan hukukun yerine getirilmesini talep ediyoruz. Halen cesedin nerede olduğuna dair bir açıklama duyabilmiş değiliz. Kendi sorumluluk altında cereyan etmiş olduklarını söyleyenler sahip oldukları bilgileri paylaşmış değiller.”


Yasin Aktay

TURAN KIŞLAKÇI: CEMAL’İN CESEDİ NEREDE?

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı da Cemal Kaşıkçı’nın temiz bir kalbe sahip, sadık bir dost olduğunu söyledi.

Kışlakçı, “halim ve selim” bir insan olarak nitelediği Kaçıkçı’nın iki kez şehit edildiğini dile getirerek, “Önce, onu öldürdüklerinde şehit oldu. İkincisi ise barbar ve alçakça katliam ile ilgili kanıtları tahrif ettiklerinde. Fakat şunu unuttular, bu çocuksu kalbe sahip adam ölmeyecek ve insanlığın ebedi muhayyilesinde yaşayacak.” dedi.

Kaşıkçı ile Türkiye ve Suudi Arabistan dışında da birçok ülkede konferanslarda bir araya geldiklerini belirten Kışlakçı, şu değerlendirmelerde bulundu:

9_15

“Coğrafyamın çocuklarına çıkış ve kurtuluş yolu olarak demokrasiyi ve Türkiye’yi örnek gösterirdi hep. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayranlık duyardı. Askeri cuntalar, diktatörler ve radikal dini gruplar arasında sıkışmış halklar ve gençler için Arap Baharı’nı bir umut olarak görmüştü. Şimdi bizler bir yıl öncesinde onun şehit olduğu bu mekanda yeniden bir aradayız. Tüm dünya medyası da burada. Geçen yıl Türk-Arap Medya Derneği (TAM) olarak bu kapının önünde Cemal’in şehadetini ilk biz dünyaya duyurmuştuk. Ve bugün bu mazlum adamın davasında adaletin tahakkuk etmesi için haykırıyoruz. Cemal’in cesedi nerede? Ve onu katledenler cezasını bulacak mı?”


Turan Kışlakçı

DAVID HEARST: CEMAL’İ GÜLÜŞÜYLE HATIRLIYORUM

Programın moderatörü olan Middle East Eye Editörü David Hearst ise “Cemal’in mesajı çok güçlü. O, bölgesinde bulunan nadir insanlardan bir tanesiydi. Cemal, Suudi Arabistan ve bölgenin ihtiyacı olan, entelektüel bir merakı olan ve yenilikçi düşünceleri ve tecrübeleri olan birisiydi. Cemal mütevazi bir insandı. Onu gülüşüyle hatırlıyorum. Mizah anlayışı olan birisiydi. Bütün bu olanlardan sonra şunu söyleyebilirim; Cemal’in sesi artık daha güçlü.”

Anma etkinliğine, Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Nobel ödüllü aktivist Tawakkol Karman, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Andrew Gardner, Mısırlı siyasetçi Eymen Nur, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, DAWN Kurucusu Nihad Awad, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, insan hakları aktivisti Mohamed Soltan ve El Şark Forumu Başkanı Wadah Khanfar konuşmacı olarak katılıyor.

JEFF ​BEZOS: HEPİMİZİN KALBİNDESİN

Törende Bezos da 2014 yılında 250 milyon dolara satın aldığı Washington Post’ta Suudi prensi eleştiren yazılar yazdığı bilinen Kaşıkçı hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında, Kaşıkçı’nın konsolosluk binasına girdiğini, bu sırada nişanlısı Hatice Cengiz’in de 4 saat boyunca kapıda onu beklediğini hatırlatan Bezos, “Ve o bir daha (binadan) dışarı çıkamadı” dedi.

7_33

Bezos konuşmasını “Bu hayal edilemez. Bilmen gerekir ki sen hepmizin kalbindesin. Biz buradayız ve sen yalnız değilsin” diye sonlandırdı.


Jeff Bezos

HATİCE CENGİZ’İN BEZOS’A TEŞEKKÜR ETTİĞİ ANLAR

Konuşmasını Hatice Cengiz’e bakarak bitiren Jeff Bezos, “Biz buradayız ve sen yalnız değilsin” dedi. Sözlerinin ardından yerine geçen Bezos’a teşekkür etmek için ayağa kalkan Hatice Cengiz, Bezos’un elini sıktı, ardından sarılarak teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.