Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, istikşafi görüşmelerin devamı için mutabık kaldıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias ile ikili ve bölgesel meseleleri görüşmek üzere biraraya geldi.

Slovakya’da düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere bu ülkeye giden Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmede ikili konular başta olmak üzere Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan anlaşmazlık konularını ele alındı.

“MUTABIK KALDIK”

Sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan, Çavuşoğlu, görüşmede, iki ülke arasındaki istikşafi görüşmelerin yapılması konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

Ayaküstü görüşmenin yaklaşık 25 dakika sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin en sahipliğini yapacağı toplantılar için Yunanistan’a tarih önerisinde bulunulacağını vurguladı.

Çavuşoğlu “Kendisine en zor şartlarda bile diyaloğu sürdürmekte fayda olduğunu söyledim. Sürdürme konusunda da bugün mutabık kaldık” ifadesini kullandı. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dendias’la Kapalı Maraş’ın kısmi açılmasıyla ilgili de görüştüklerini aktararak, tarafların düşüncelerini paylaştığını kaydetti.

Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından istenmeyen olaylar ve kaza riskini azaltmayı amaçlayan mekanizma kurulmuştu.

İki ülke arasında 2002’de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.