Canan Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada, 5 ayrı suçtan toplamda 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, Kaftancıoğlu’nun duruşmadaki tutum, davranışları ve pişmanlık duymamasından dolayı ertelenmeyecek.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu’nun 5 ayrı suçtan toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

KARAR İÇİN İSTİNAF’A GİDİLECEK

Mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu hakkında hakaret suçundan 1.5 yıl hapis cezası verirken duruşma salonu dışında okuduğu şiir sebebiyle ve pişmanlık duymamasından dolayı erteleme kararı uygulanmamasını kararlaştırdı. Kaftancıoğlu’na ayrıca kamu görevlisine hakaret suçundan 1.5 yıl ve cumhurbaşkanına hakaret suçundan 2 yıl 4 ay, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılama suçundan 1 yıl 8 ay, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan 2 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Kaftancıoğlu, toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kaftancıoğlu bu ceza nedeniyle tutuklanmayacak, karar istinaf mahkemesine gidecek.

KARAR SONRASI KAFTANCIOĞLU’NDAN İLK AÇIKLAMA

Kaftancıoğlu, duruşma sonrası aldığı cezaya dair açıklama yaptı ve “Kararlar duruşma salonlarında değil, saray odalarında alınıyor. Mafya yöntemleriyle siyaseti yönlendirmeye çalışanlarla mücadelemiz yeni başlıyor” dedi.

​Kaftancıoğlu şöyle devam etti: “Mahkeme kararları kanunlara göre değil, siyasi iktidarın keyfine göre şekilleniyorsa bu ülkede tüm duruşmalar ne yazık ki bir formalitedir. Açıkça söylüyorum biz yepyeni bir mevsime girdik. Ayrımsız bir ‘biz’ mevsimi başladı. Hayallerimden de düşüncelerimden de asla vazgeçmeyeceğim.”

3’ÜNCÜ DURUŞMADA NELER YAŞANDI? 

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanık Canan Kaftancıoğlu ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bazı müştekilerin avukatları hazır bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, çok sayıda CHP milletvekili ve belediye başkanları da duruşmayı izledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kaftancıoğlu’na destek vermek için duruşma salonuna gitti.

“CUMHURBAŞKANINA HAKARET ETMEDİM, ETMEYECEĞİM”

Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, Canan Kaftancıoğlu’nun geçen celse adliye önünde basın açıklaması yaparken Nazım Hikmet’e ait bir şiiri okuduğunu ve bunu sosyal medya hesabından paylaştığını belirterek, bu evrakın dava dosyasına girdiğini söyledi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan Kaftancıoğlu “48 gün sonra yeniden karşınızdayım. Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Kim ne söylerse söylesin, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, etmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

“TERÖR PROPAGANDASI YAPANIN ALLAH BELASINI VERSİN”

Savcılığın mütalaasına, yaptığı savunmaların girmediğini dile getiren Kaftancıoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ne alenen ne de perdeli olarak aşağılamadım. Cumhuriyeti kuran Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir mensubu olarak devleti alenen ya da perdeli olarak aşağılamam. Hiçbir kamu görevlisine hakaret etmedim. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmedim. Her kim terör örgütüne destek veriyorsa, propagandasını yapıyorsa Allah belasını versin. Bunları söylemiştim. Ama görüyorum ki doğruluğu araştırılmadan mütalaa hazırlanmış.”

Kendisini özgür gördüğünü ifade eden CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, “İnsanlarımızın hukuka güvenmediği bu durum sadece benim değil 80 milyonun problemidir. Ben gerçekleri söyledim. Değil 17 yıl, 27 yıl ile yargılansam bile hakikati söylemeye devam edeceğim” diye konuştu. Kaftancıoğlu’nun savunmasını tamamlamasının ardından söz alan sanık avukatları da mütalaaya katılmadıklarını belirterek, suçlamaları reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.