Basit ve kaliteli insanın espri ve eğlence anlayışı nasıl olur?

Basit insanların şaka ve espri anlayışları da, ruh halleri gibi basit olur. Basit şeylere güler, basit konularla eğlenirler. Bu kişilerin güldükleri konuların çoğu, asil ve kaliteli insanların asla gülmeyecekleri konulardır. Onlar için insani acizlikler bir eğlence konusu olabilir. Oysa akıllı bir insan hiçbir acizliğin konusunu etmez. Bunun aksine basit insanlar özellikle acizlikleri ön plana çıkaran espriler yaparlar. Bunlarla kendilerince eğlenirler. Bazı filmlerde ve programlarda da bu tür ilkel esprilerin kullanıldığına tanık olabilirsiniz. Bunlar hiç hoş ve asil tavırlar değildir.

Basitlik kültürüne ait espri anlayışlarından birisi de insanların sahip oldukları fiziksel kusurlarla eğlenmek ve bunlara gülmektir. Basit insanlar örneğin fiziksel olarak bir eksikliği olan bir kişiye, boyu ortalamanın çok altında olan veya saçları dökülmüş bir kişiye gülebilirler. Bunlar çok normal ve insanın kendi iradesiyle sağlayamayacağı eksiklikler olduğu halde, onlar için eğlence konusu haline düşebilir. Üstelik böyle konulara gülerken karşı tarafı mahcup edebileceklerini de düşünmezler.

Basit insanların yaptıkları şakalar genelde karşı tarafı onurlandırmadığı gibi aksine yermeye ya da küçük düşürmeye yönelik olur. Bu kişiler esprileri de kendilerini de yüceltme amaçlı yaparlar. Oysa bakışlarını sürekli aşağıladıklarında aslında kendilerini küçük duruma düşürdüklerinin farkına varamazlar. Akıllı ve insaniyetli bir kişi ise yaptığı şakalarda karşı tarafın hoşnutluğunu gözetir. Eğer karşısındaki kişide en ufak bir memnuniyetsizlik ihtimali hissederse, şakasını hemen geri alır veya hiç yapmaz. Basit insan bu ayrıntıları düşünemez Çünkü duyarlılıktan ve ince düşünceden yoksun olduğu için incelikleri fark edemez. Bu tür insanların esprilerinde alaycılık da yoğun olarak görülür. Alaycılığı karşı tarafa ezmek için sık sık kullanırlar. Böylece kendilerini ön plana çıkarılacaklarını düşünürler. Basit insanlar için karşısındaki kişinin ağzından çıkan yanlış bir kelime, bir an dilini sürçmesi, yürüyüş şeklindeki bir bozukluk, herhangi bir konudaki bilgi eksikliği bulunmaz fırsatlardır. Böyle durumları hemen alaycı bir gülüş veya espriyle dile getirirler. Basit insanların insaniyet eksiklikleri esprilerinde çok güçlü bir şekilde dışarıya yansır. Örneğin yolda yürürken ayağı takılıp düşen birisine gülebilirler. Oysa kaliteli ve görgülü bir kişi buna değil gülmek, yardımına koşarak karşılık verir. Düşen kişiyle ilgilenir, bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorar. İşte bu görgülü insanla diğeri arasındaki farkı vurgulayan güzel bir örnektir.

Basit insan eğlencesini, yardıma ihtiyacı olan bir kişiye yardım etmeye tercih eder. Örneğin sevdiği bir filmi izlerken, birisi arasa ve yardıma ihtiyacı olduğunu söylese, bununla ilgilenmez, filmi seyretmeye devam eder. Veya o kişiye yardım etse bile, bunu söylenerek, içinden gelmeden ve karşı tarafa mutlaka hissettirerek yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.