Baş ve omuz ağrısı bakın hangi hastalığın belirtisi çıktı

Baş ve omuz ağrısıdır, geçer demeyin! Beyincik sarkması, beyincik dokusunun en uç kısımlarının kafatası içinden boyundaki omurilik kanalı içine sarkmasına verilen isimdir. Baş ve omuz ağrısı da beyincik sarkmasının belirtisi olabilir!

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Miktat Kaya, beyincik sarkmasının belirtileri ve tedavi yöntemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan hastalığın riskli olduğunu ve mutlaka doktora başvurmak gerektiğini vurgulayan Doç Dr. Kaya, servikal MR çekilerek doğru teşhisin konulduğunu söyledi.

Beyincik sarkması ameliyatı nasıl yapılıyor? 

MR çekilerek tanı konulduktan sonra 1 santimin üzerindeki sarkma ve klinik bulgularda ameliyat önerdiklerini aktaran Doç.Dr. Kaya, “Önceden ameliyatlarda beyinciğin zarı açılarak cepleştirme yapılırdı. Günümüzde ‘suboksipital dekompresyon’ tekniğini kullanıyoruz. Beyincikteki sıkışmayı ortadan kaldırmak için kemik dokuyu 2-2,5 santim açıyoruz ve C-1 dediğimiz birinci servikal omurganın arka tarafındaki lamineyi tıraşlayarak arka taraftan dekompresyon sağlayıp basıyı ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ameliyattan kaç gün sonra taburcu olunuyor? 

Operasyondaki başarı oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyleyen Doç.Dr. Miktat Kaya, “Hastayı 3-4 gün sonra taburcu ediyoruz. Duruma göre 6 ay ila 1 yıl içinde MR çekerek kontrol ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.