Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk namaz

Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra kılınacak ilk namaz için hazırlıklar tamamlandı. Ayasofya Camisinin tabelası asıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan eşiyle birlikte son hazırlıkları inceledi. Bu arada tarihi gün için müezzinler de ses denemesi yaptı, el dokuması halılar serildi. İstanbul’da bazı yollar trafiğe kapatıldı. Atatürk Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden itibaren tarihi yarımada istikametine giden tüm yollar ve Galata Köprüsü trafiğe kapatıldı. Bu kapsamda Kenendy, Reşadiye ve Ragıp Gümüşpala Cadddeleri de trafiğe kapalı.

Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra ilk namaz kılınacak. Tarihi anlar için hazırlık süreci son ana kadar devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii’ni ziyaret etti, hazırlıklar hakkında bilgi aldı. Erdoğan, Ayasofya’ya asılan cami tabelasını inceledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte “Ayasofya i kebir cami i şerifi” tabelasının önünde fotoğraf çektirdi. Erdoğan bu fotoğraf karesini “86 yıllık hasret inşallah yarın sona eriyor” mesajıyla sosyal medya hesabından paylaştı.

Bu karede fresklerin nasıl bir perdeleme sistemiyle kapatıldığı da ilk kez görülmüş oldu.

Erdoğan’ın ziyaretine Kültür ve Turizim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi de eşlik etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya çalışmaları yerinde inceledi.

Ayasofya Camii’ne Ankara’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde muhafaza edilen bin 322 adet el dokuması etudluk halı serildi.
Namazı Sultanahmet Meydanı’nda kılacaklar için sosyal mesafe etiketleri yapıştırıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Ayasofya Camii’ne atanan 3 imam ve 5 müezzini tanıttı. Müftülük görevlileri camide akustik ses denemesi yaptı.

Ayasofya Camii’nde ilk namazı kılacaklar sabah saat 10’dan itibaren alana alınmaya başlanacak. Cami sabaha kadar açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.